BIOGRAFIJA
LIČNI PODACI:
Rođen je 28/02/1975 u Beogradu, oženjen, ima troje dece.
OBRAZOVANJE:
Univerzitet u Beogradu, Filozofski fakultet, Odsek za sociologiju religije (novembar 2006 – novembar 2010)
Doktorska disertacija “Odnosi Srpske pravoslavne crkve i Rimokatoličke crkve nakon Drugog vatikanskog koncila“
Univerzitet u Beogradu, Univerzitet u Rimu “La Sapienza“, Beograd, Rim (februar 2002 – septembar 2003)
Magistarske studije “State Management and Humanitarian Affairs“
Teza “Spoljna politika i bezbednost unutar Evropske unije“
Univerzitet u Beogradu, Fakultet političkih nauka (oktobar 1993 – jul 1998)
Smer Međunarodni odnosi
Diplomski rad “Širenje NATO-a na istok“
Zemunska gimnazija, Beograd (septembar 1989 – jun 1993)
Osnovna škola “Duško Radović“, Novi Beograd (1989)
Objavio je nekoliko knjiga i preko 30 naučnih radova i članaka, učesnik je brojnih međunarodnih naučnih konferencija (2002-2015)
Koordinator nekoliko Međunarodnih naučnih konferencija u organizaciji IMPP (2011-2013)
Od stranih jezika govori: Engleski, Italijanski, Francuski, i Ruski.
Samo nekoliko dana nakon stupanja na dužnost Generalnog konzula Republike Srbije, gospodin dr Marko Nikolić primio je u prostorijama Generalnog konzulata urednicu naših novina, gospođu Slavicu Petrović, koja mu je tom prilikom poželela srdačnu dobrodošlicu i izrazila spremnost za svaki vid buduće saradnje.
Susret je održan u vreme vaskršnjih praznika, te je konzul dr Nikolić srdačno pozdravio sa: “Hristos vaskrese!“, uz reči: “Dobrodošli u svoju kuću.“ U prijatnoj atmosferi, konzul dr Nikolić se pokazao kao izuzetno ljubazan domaćin, otvoren za dijalog i saradnju sa srpskom zajednicom, medijima i svim relevantnim institucijama. Njegova neposrednost, posvećenost i profesionalizam jasno ukazuju na odlučnost da funkciju obavlja odgovorno i sa punom predanošću interesima građana Republike Srbije u dijaspori.
Obostrano je izraženo uverenje da će predstojeća komunikacija i saradnja biti plodonosna, redovna i usmerena ka zajedničkim ciljevima – jačanju međusobnog poverenja, informisanosti i povezivanju matice sa dijasporom.
Ne propustite prvi ekskluzivni intervju sa generalnim konzulom dr Markom Nikolićem, u kojem govori o svojim prioritetima, viziji rada i planovima za jačanje veza sa srpskom zajednicom.
Gospodine dr Nikoliću, dobrodošli u Čikago. Vaša biografija je vrlo zanimljiva i bogata. Kako je tekao vaš diplomatski put do ove funkcije i da li ste očekivali funkciju generalnog konzula?
“Iskreno hvala. Bio sam naučni istraživač u oblasti međunarodnih odnosa i religiologije punih 15 godina, potom sam obavljao funkciju pomoćnika direktora Uprave za odnose s crkvama i verskim zajednicama Ministarstva pravde skoro 10 godina, da bih početkom 2025. godine prešao na novu dužnost u Ministarstvu spoljnih poslova Republike Srbije. Funkciju nisam očekivao, ali sam je odgovorno prihvatio zbog kolega koje vole naš narod i državu i koji su mi ukazali poverenje, kao i zbog naše brojne dijaspore u Čikagu, Ilinoisu i širom Amerike.“
Da li ste ranije boravili u Americi? Kakav je vaš lični odnos prema srpskoj dijaspori ovde?
“Na istočnoj obali Amerike imao sam prilike da boravim kao student osnovnih studija i tokom naučno-istraživačke karijere. Dijaspora predstavlja organski, nemerljivo vredan i neotuđivi deo našeg naroda kome Republika Srbija poklanja prioritetnu pažnju.“
Koji su vaši prioriteti kao novog generalnog konzula u Čikagu?
“Održavanje i intenziviranje saradnje sa svim ljudima srpskog porekla i njihovim organizacijama na konzularnom području, jačanje njihovih veza sa maticom, aktivno pružanje konzularnih usluga svim našim građanima, kao i saradnja sa nadležnim lokalnim i državnim organima vlasti i predstavnicima drugih konzulata u ostvarenju opšteg dobra.“
Kako biste opisali trenutne odnose između Srbije i Sjedinjenih Američkih Država?
“Na samom početku mandata, i iz ugla nadležnosti GK Republike Srbije u Čikagu, smatram da odnosi dve države poseduju stratešku osnovu i zajedničku potporu, i veliki prostor za unapređenje saradnje.“
Da li smatrate da dijaspora može igrati jaču ulogu u povezivanju Srbije sa svetom, posebno u svetlu političkih i ekonomskih izazova?
“Ona može i mora da ima presudnu i važnu ulogu u promociji naše otadžbine i države u svetu, jer van teritorije matice u najboljem svetlu svedoči srpski identitet i sve njegove integrativne potencijale.“
Na koji način planirate da poboljšate usluge koje konzulat pruža – od dokumentacije do kulturnih i privrednih inicijativa?
“Stalnim ukazivanjem na dostupnu, jednostavnu i efikasnu proceduru za uživanje svih konzularnih usluga od strane naših građana, i zajedničkom i dvosmernom promocijom svih kulturnih i privrednih potencijala i sadržaja koje baštine naša država Srbija i pripadnici srpske dijaspore ma gde da oni žive.“
Kako Konzulat može da podstakne očuvanje jezika, kulture i pravoslavne vere kod mlađih generacija srpskog porekla?
“Pre svega stalnim susretom sa predstavnicima naše Srpske pravoslavne crkve, dijaspore i mlađih generacija, pomaganjem njihovih najznačajnijih aktivnosti i projekata i kontinuiranim jačanjem i buđenjem svesti da samo očuvanjem i jačanjem srpskog identiteta, čiji najznačajniji činioci jesu srpski jezik, ćirilično pismo i pravoslavna vera, mogu biti i ostati “konkurentni“ na širom tržištu ove velike države. Ako ostanu svoji na najbolji način ostvariće svoje interese i biti u prilici da učine mnoga značajna i dobra dela za svoj narod, državu, prorodicu, komšije i zemlju u kojoj žive.“
List Ogledalo je 19 godina imao stranicu koju je posvećivao vestima i novostima iz našeg Generalnog konzulata u Čikagu. Tekstove koje smo objavljivali pisali su nekadašnji vice konzul Nebojša Aćimović i konzul đeran Dejan Radulović. Nažalost nakon njihovog odlaska nismo dobijali takve informacije iz konzulata, pa smo tu stranicu ukinuli.
Ukoliko vi imate želju da nas informišete o važnim događanjima i obaveštenjima iz konzulata, bilo bi nam zadovoljstvo da nastavimo saradnju. Mi Vam stojimo na raspolaganju.
“Vašoj inicijativi poklonićemo punu pažnju i prilikom sledećeg susreta razmotriti najbolju formu buduće saradnje i u ovoj oblasti.“ Marijana Maljković