BLAGO NA SLOBODI

STATEMENT ON THE COMMUTATION OF THE SENTENCE
OF FORMER ILLINOIS GOVERNOR ROD BLAGOJEVICH

Predsednik Amerike, Donald Tramp, juce je ukazom preinacio zatvorsku kaznu Rodu Blagovjevicu, nekadasnjem guverneru drzave Ilinois (poreklom Srbinu), koji je 2011. godine osudjen na 14 godina zatvora. Kao sto je i najavio pre nekoliko meseci, posto, po njegovom misljenju, Blagojevic sluzi isuvise strogu zatvorsku kaznu za delo koje (ni)je ucinio, predsednik je ipeka iznenadio mnoge posezuci za opcijom “commute the sentence” (preinaciti zatvorsku kaznu), radije nego za pardon (pomilovanje), jer ne zeli da ulazi u dubinu krivicnog dela, ali zeli da Blagojevica vrati porodici i deci.

 

 

BLAGO NA SLOBODI


Sustinska razlika je sto se u ovom slucaju Blagojevic ne oslobadja krivice niti se proglasava nevinim, ne vracaju mu se oduzeta prava, kao sto je parvo glasa ili pravo da opet bude izabran na neku javnu funkciju, recimo, a prema diskrecionom pravu koje predsennik ima mogu mu se oprostiti finansijski dugovi nastali usled krivicnog dela.

 


“Po mom misljenju, Blagojevic, koga povrsno poznajem, je nepravedno osudjen na prestrogu zatvorsku kaznu, odleczao je 8 dugih godina i sada je vreme da se vrati kuci. Slusao sam izjave njegove zene, razumeem da je potreban svojim kcerkama, vreme je da izadje iz zatvora” – rekao je americki predsednik, objasnjavajuci odluku da osudjeniku Blagojevicu oprosti ostatak zatvorske kazne.
Prateci slucaj Blagojevic 2011. sam napisala tekst za frankfurtske « Vesti », objavljen I u mojoj zbirci kolumni “Pogled popreko”:

 


CUTANJE JE ZLATO


“Porota je proglasila krivim Roda Blagojevića po 17 tačaka optužnice u ponovljenom suđenju. U slučaju pokušaja prodaje bivšeg senatorskog mesta predsednika Obame, porotnici su odlučili da je Blagojević kriv i za korupciju, podmićivanje, uz potvrdu pređašnje presude za davanje lažne izjave FBI.


Odluka porote iznenadila je i samog Blagojevića, bivšeg guvernera Ilinoisa srpskog porekla, koji je dve i po godine nastojao da dokaže svoju nevinost. On je uz pomoć advokata pokušavao da dokaže da su tajno snimljeni razgovori, koje savezni tužilac koristi kao dokaze, samo razgovori političara koji vole da glasno razmišljaju.


Iskreno, tužioci nisu dokazali da je Rod Blagoijević po pomenutim optužnicama profitirao i jedan cent, ali takođe tvrde da je po zakonu i pokušaj mita i korupcije takođe krivično delo, pa su u tom smeru i instruisali porotu u novom sastavu. Teoretski, Blagojeviću za sva navedena dela preti 300 godina zatvora, retki analitičari mu predviđaju doživotnu robiju, a oni realniji ipak tvrde da će odležati šest ili sedam godina, koliko je dobio i njegov prethodnik na funkciji guvernera Ilinoisa, Džordž Rajan.


Bivši guverner se nakratko obratio novinarima, uz reči "da je među mnogim lekcijama koje je naučio iz ovog iskustva važna i ona da ubuduće manje govori", dodajući da će sa suprugom otići kući i kćerkama objasniti šta se u sudnici desilo.


I zaista, u državi u kojoj će Blagojević biti četvrti guverner iza rešetaka, politički je običaj da se diluje ispod stola, po principu "ruka ruku mije", ali je slabost da o tome govori Blagojeviću na ovom drugom suđenju došla glave. Iako je sedam dana i sam svedočio pred porotom, nastojeći da se predstavi kao žrtva saveznih tužilaca i viših političkih sila i bude upamćen kao običan, porodični čovek, porota je, kako je navedeno u saopštenju, uspela da razluči gde je on i kada prešao granicu zakona, a ne samo dobrog političkog ukusa i poslovnih manira.
Od 9. decembra 2008. godine, kada je uhapšen, do poslednje odluke porote, Blagojević je javnim nastupima, učešćem u rijaliti TV programima, objavljivanjem knjige "Guverner" i razgovorima pred mnogim TV i radijskim mikrofonima nastojao da američku javnost uveri u svoju nevinost i predstavi sebe kao brbljivca, a ne kriminalca, ne sluteći da će mu se ta brbljivost olupati o glavu u trenutku kada su ga ostavili skoro svi politički prijatelji, partijski drugovi i uticajni političari, u gradnji čijih karijera je i sam učestvovao.


Oni retki koji su stali u odbranu Roda Blagojevića i dalje tvrde da je korupcija glavna odlika politike u Ilinoisu, korumpiranoj državi u kojoj svi političari rade isto što i Rod Blagojević. Samo je on o tome mnogo voleo da priča. Zato su ga, valjda, i uhvatili!”
Iza svake te reci stojim i danas, svesna da je cutanje zlato, narocito u mutnim, prljavim politickim vodama ovog grada, ove drzave, citave Amerike, ili bilo gde u svetu. Na zalost, ne verujem da ce Rod ni po izlasku iz zatvora cutati. Vec danas je njegova supruga, koja mu je kroz sve ove godine bila i najveca podrska, zakazala konferenciju za stampu ispred njihove kuce, uprkos ili u inat svojim partijskim drugovima, Demokratama, koji Trampu odluku o preinacenju kazne ne mogu da oproste.

Izrazavajuci duboku zahvalnost nakon izlaska iz zatvora u Denveru predsedniku Trampu, Rod Blagojevic je istakao da predsednik ovo nije morao da ucini, a o politickim stavovima kao nekadasnji clan Demokratkse partije, Blago kaze da je sada – Trampista.
I njegov brat, Robert Blagojevic (takodje nekada u politici I biznisu) je izrazio zahvalnost predsedniku Trampu, uveren da ce se odnosi sa bratom, sa kojim vec godinama nije u kontaktu u buducnosti poraviti.


“Ja ga i dalje veoma volim, tu se nsita nije promenilo” – dodao ej Robert.


Na konferenciji za stampu ispred njihove kuce, Blagojevic je mnogobrojnim predstavnicima medija i okuplejnim sugradjanima, izmedju ostalog rekao:

“Evo me, ranjavog i okrvavljenog, proslo je mnogo vrmeena od kada sam se brijao pravim ziletom, anisam mogao da nadjem ni carape, mnogo se toga promenilo od kada sam poslednji bio u kuci” – pravdao je 30-to minutno kasnjenje okupljenima.
“Odluka predsednika Trampa je akt ljubaznosti i milosrdja, a ja verujem da ce pokrenuti promene u nasem sudskom i sistemu pravosudja, donoseci pravdu, a ne nepravdu. Kako na pravi nacin zahvaliti nekome ko vam je vratio ukradenu slobodu? “ – pitao je Blagojevic, okruzen porodicom, novinarima I mnogobrojnim pristalicama.