FILM JE SAN! FESTIVAL JE MAGIJA!

FILM JE SAN! FESTIVAL JE MAGIJA!

Manje od mesec dana nas deli od dugoočekivanog Festivala srpskog filma u Čikagu. Posle prošlogodišnje pauze, uzrokovane pandemijom, ponovo ćemo predstaviti najvažnije filmove iz srpske filmske produkcije i družiti se sa gostima i publikom, od 3. do 5. decembra u Pickwick Theatre, Park Ridge.

Ovogodišnji Festival otvoriće film “Južni vetar 2 – Ubrzanje“, zatvoriće ga film “Hotel Beograd“, a u tri festivalska dana publici ćemo prikazati filmove “Božiji čovek“, “Usekovanje“, “Pucnji u Marseju“, “Otac“, “Glumčina“ i “Makavejev – Proces u bioskopskoj sali“.

Gosti ovogodišnjeg festivala biće Miodrag Radonjić, glumac i producent filmova “Južni vetar“ i “Hotel Beograd“, Jelena Popović, rediteljka i scenaristkinja filma “Božiji čovek“, producent filma “Usekovanje“ Zoran Janković, reditelj filma “Pucnji u Marseju“ Gordan Matić, a očekujemo i prisustvo Gorana Bogdana, glavnog glumca filma “Otac“.

Posle uspešne premijere u Beogradu i izuzetno dobrih reakcija kritike i publike, film “Božiji čovek“, koji govori o Svetom Nektariju, donosi nam priču o snazi koju nalazimo u životu svetaca, o tome kako njihove brige reflektuju naše lične, i na koji način njihovi trijumfi ulivaju nadu da čovek i svet mogu biti bolji. Asketu, sveštenika običnog naroda čija je poniznost i popularnost iritirala jedan krug sveštenstva, čudotvorca Svetog Nektarija, sa velikom iskrenošću oživeo je grčki glumac Aris Servetalis, a malu, ali veoma važnu ulogu paralizovanog grčkog seljaka, u filmu igra kontroverzni američki glumac Miki Rurk.

“Snimao sam već jedan verski film sa italijanskom rediteljkom, Lilijanom Kavani. Volim filmove koji su o svecima. Kada sam upoznao Jelenu i pogledao je u oči, odmah smo se razumeli, bez mnogo reči. Znao sam šta želi i ona je znala šta ja želim i to mi je i dala. Moj lik uspeva da prohoda. To je čudo iz života ovog sveca“, istakao je Miki Rurk.

 

FILM JE SAN! FESTIVAL JE MAGIJA!

 

Igrani film “Otac“, koji takodje donosi istinitu priču iz života, privukao je veliku pažnju publike i kritike i osvojio mnogobrojna domaća i medjunarodna priznanja. Film je ovenčan nagradama Berlinskog festivala, filmskih festivala u Kalgariju, Klivlendu, Dablinu, beogradskom Festu, i drugim prestižnim smotrama filma. Nedavno su Djordju Joksimoviću, po čijoj ježivotnoj priči film snimljen, vraćena deca, ali ljudska borba pojedinca protiv sistema ostaje univerzalna tema, prepoznata na svim meridijanima.

Dokumentarni film “Glumčina”, o velikom srpskom glumcu Zoranu Radmiloviću, koji je obeležio drugu polovinu 20. veka svojim jedinstvenim darom i ostavio neizbrisiv trag u istoriji srpskog teatra i kinematografije, premijerno će biti prikazan 7. oktobra u Ateljeu 212, na sceni “Mira Trailović“, a u decembru će ga videti i publika u Čikagu. O Zoranu Radmiloviću u filmu govore Milan Caci Mihailović, Selena Vučković, Dušan Kovačević, Mira Banjac, Bratislav Djordjević, Seka Sablić, Miloš Vesović, Zdravko Šotra, Goran Marković, Svetlana Bojković, Aljoša Vučković, Goran Sultanović, Novica Nikić, Milica Kralj, Ljuba Milunović i Vladimir Djuričić. Autor scenarija za film je glumac Milan Caci Mihailović, a reditelj je Vladimir Ristić.

Dokumentarno-igrani film “Pucnji u Marseju“ prati sudski proces teroristima Zvonimiru Pospišilu, Miju Kralju i Ivanu Rajiću, koji su bili saučesnici atentatora Vlade Georgijeva Černozemskog, koji je ubio kralja Aleksandra od Jugoslavije i ministra spoljnih poslova Francuske Luja Bartua, 9. oktobra 1934. godine u Marseju, u Francuskoj.

Kroz rekonstrukciju i dramatizaciju pravog procesa, ali i kroz ono što je izostavljeno tokom sudjenja, ispričana je sudska drama najbliža istini o samom sudjenju ali i epilogu po evropski mir.

Ova filmska priča otvara čitav niz pitanja o društveno- političkim dogadjajima u tom turbulentnom istorijskom periodu – da li je, zapravo, Drugi svetski rat počeo u Marseju tog 9. oktobra 1934. godine pucnjima na kralja Aleksandra i ministra Bartua? Da li bi Evropa i svet bili drugačiji da je sprečen atentat za koji su svi znali da se sprema?

Od samog sudjenja očekivalo se mnogo, a prvenstveno da se otkrije ko je zapravo stajao iza ubistva, ko je naručilac. Trojica terorista, Zvonimir Pospišil, Mijo Kralj i Ivan Rajić optuženi su za saučesništvo u atentatu. Ipak, promene koje se u periodu izmedju atentata i početka sudjenja dešavaju u Evropi, unose nespokoj i bojazan od mogućnosti da će ubice biti oslobodjene, jer je pozadina celog procesa tajnovita i dirigovana od samog vrha kako francuske tako i nove jugoslovenske vlasti.

Debitantski film Siniše Cvetića “Usekovanje” stiže iz produkcije “Košutnjak“ i predstavlja portret jedne porodice i njene crne ovce inajmladjegčlana, Jovana. Filmska priča prati njihov jedan dan u stanu, za vreme slave Usekovanje glave Svetog Jovana Krstitelja, gde roditelji kriju od Jovana i gostiju da se razvode, a Jovan krije od njih da se drogira i nada se da će ga vanzemaljci izbaviti iz beznadežnog i besmislenog postojanja na zemlji. Postepenim zahuktavanjem, kroz slavsku atmosferu i alkohol, kao i pojavu nenajavljenog gosta, dolazi do otkrivanja porodičnih tajni i sukoba. U filmu igraju Pavle Mensur, Bojan Žirović, Aleksandra Balmazović, Marko Grabež, Anita Ognjanović i drugi, producent je Zoran Janković, a reditelj Siniša Cvetić. Nadamo se da ćete i ove godine provesti vreme sa nama na Festivalu, i još jednom se uveriti da je film san, a festival magija.

 

FILM JE SAN! FESTIVAL JE MAGIJA!

FILM JE SAN! FESTIVAL JE MAGIJA!


Mila Filipović

Mila Filipović