Sunday, December 22, 2024
-4.1 C
Chicago
Sunday, December 22, 2024
PolitikaIZADJIMO NA IZBORE 17. DECEMBRA

IZADJIMO NA IZBORE 17. DECEMBRA

Na izborima u Srbiji 17. decembra, na kojima se glasa za republički i pokrajinski parlament, kao i lokalne skupštine u desetinama opština i gradova u Srbiji, pravo glasa ima više od 6,5 miliona punoletnih gradjana. Redosled na zbirnoj izbornoj listi utvrdjuje se prema redosledu kojim su proglašene.

1. ‘Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane’

Naprednjaci ni ovog puta nisu sami na listi. Sa njima su i predstavnici Socijaldemokratske partije Rasima Ljajića, Partije ujedinjenih penzionera Srbije Milana Krkobabića, Pokreta socijalista čiji je osnivač doskorašnji šef Bezbednosno-informativne agencije (BIA) Aleksandar Vulin, Srpskog pokreta obnove Vuka Draškovića kao i Srpske narodne partije Nenada Popovića. Uoči ovih izbora, SNS je napravio koalicioni dogovor i sa strankom Zdrava Srbija Milana Stamatovića, predsednika opštine Čajetina, koji im je ranije bio politički protivnik.

2. ‘Ivica Dačić – premijer Srbije’

Zajedno sa socijalistima, na listi su i članovi Jedinstvene Srbije (JS) Dragana Markovića, starog koalicionog partnera socijalista, kao i Zeleni Srbije. Pod rednim brojem jedan upisan je predsednik SPS Ivica Dačić, na drugom mestu je vodja JS, a treći je Marko Milošević, unuk Slobodana Miloševića, nekadašnjeg predsednika SR Jugoslavije i Srbije.

3. ‘Dr Vojislav Šešelj – Srpska radikalna stranka’

Oni i na ove republičke izbore izlaze samostalno, ali su dogovorili zajednički nastup sa vladajućom SNS u pojedinim opštinama i gradovima. Prvo mesto na republičkoj izbornoj listi i sada je rezervisano za lidera ove partije Šešelja, na drugom mestu na listi je ekonomistkinja Ljiljana Mihajlović, a na trećem Aleksandar Šešelj, sin vodje radikala i zamenik predsednika SRS.

4. ‘Milica Djurdjević Stamenkovski – Boško Obradović – Nacionalno okupljanje – Državotvorna snaga’

Prva na listi je lider Zavetnika Milica Djurdjević Stamenkovski, dok je odmah za njom upisan predsednik Dveri Boško Obradović. Takav je raspored sve do kraja spiska, naizmenič no se smenjuje 250 članova ove dve partije koje se opisuju kao desno orijentisane.

5. ‘Dr Miloš Jovanović – Nada za Srbiju’

Nosilac liste je Miloš Jovanović. Na na drugom mestu je Vojislav Mihailović, unuk Dragoslava Mihailovića, generala Jugoslovenske kraljevske vojske u otadžbini, koga su posle Drugog svetskog rata streljale komunističke vlasti, pod optužbom da je bio saradnik nemačkih okupatora, a koga je Viši sud u Beogradu, rehabilitovao 2015. godine.

6. ‘Savez vojvodjanskih Madjara – Za našeg predsednika, za našu zajednicu, za budućnost!’

Neposredno pred izbore, preminuo je lider Saveza vojvodjanskih Madjara (SVM) Ištvan Pastor, pa je za vršioca dužnosti predsednika stranke izabran njegov sin Balint, koji je i predao listu.

7. ‘Srbija protiv nasilja – Miroslav Miki Aleksić – Marinika Tepić’

Okosnicu liste čini Stranka slobode i pravde Dragana Djilasa, nekadašnjeg gradonačelnika Beograda. Na listi je i Narodni pokret Srbije Miroslava Aleksića, koji je do pre nekoliko meseci bio visoki predstavnik Narodne stranke Vuka Jeremića, ali je nakon raskola u Jeremićevoj stranci, Aleksić je iz nje izašao, napravivši sopstvenu partiju i povukavši neke istaknutije članove Narodne stranke. Ovu izbornu listu predvodi Radomir Lazović kopredsednik partije Zeleno-levi front, a jedan je i od osnivača pokreta Ne davimo Beograd. Sledi Aleksić, dok je opoziciona koalicija na treću poziciju stavila Djilasa. Na listi su i Marinika Tepić, Zdravko Ponoš, Nebojša Zelenović, bivši gradonačelnik Šapca, koji se smatra jednim od lidera ove koalicije.

8. ‘Usame Zukorlić – Ujedinjeni za pravdu’

Bošnjačko – hrvatska koalicija ima status izborne liste nacionalne manjine na izborima za poslanike Skupštine Srbije. Osim Zukorlića, nosilac liste je i Tomislav Žigmanov, lider stranke koja okuplja Hrvate, a koji je u dosadašnjoj vladi bio ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.

9. SDA Sandžaka – dr Sulejman Ugljanin

Na manjinskoj bošnjačkoj listi “SDA Sandžaka – dr Sulejman Ugljanin“ upisana su 22 imena, mahom inženjera, profesora, lekara, studenata. Prva na listi je narodna poslanica SDA Selma Kučević. Gotovo svi na listi SDA Sandžaka rodom su iz Tutina, Sjenice i Novog Pazara, gde su Bošnjaci u većini.

10. ‘Zajedno za budućnost i razvoj – Koalicija za mir i toleranciju’

Koaliciju čine Bošnjačka gradjanska stranka, Stranka Crnogoraca, Vlaška narodna stranka, Gradjanski savez Madjara, Demokratska zajednica Hrvata i Gradjanska stranka Grka Srbije. Ova koalicija na listi ima 60 kandidata za poslanike, a prva na njoj je Jahja Fehratović. RIK je ovoj koaliciji odredio status liste nacionalne manjine.

11. ‘Narodna stranka – Siguran izbor. Ozbiljni ljudi’

Listu predvodi lider stranke Vuk Jeremić, nekadašnji ministar spoljnih poslova Srbije, a slede scenarista Siniša Kovačević, doktor psihijatrije Sanda Rašković Ivić i advokat Vladimir Gajić.

12. Saša Radulović (Dosta je bilo – DJB) – Boris Tadić (Socijaldemokratska stranka – SDS) – Ana Pejić (Otete bebe) – Dobro jutro Srbijo

Prvi na listi je Radulović, po zanimanju inženjer elektrotehnike, a poziciju za njim zauzeo je Miloš Kovačević, magistar političkih nauka i član stranke SDS. Na spisku kandidata za poslaničku klupu su i književnica Vida Ognjenović, lingvistkinja i astrološkinja Branka Stamenković, dok se Boris Tadić nalazi na 249. mestu.

Srbi sa Kosova će na parlamentarnim izborima u Srbiji 17. decembra, moći da glasaju u gradovima i mestima na jugu Srbije, u Vranju, Kuršumliji, Raški i Tutinu, saopštila je Republička izborna komisija Srbije.

Državljani Srbije koji imaju boravište u inostranstvu mogli su do 25. novembra u ponoć da se prijave za glasanje u diplomatsko-konzularnim predstavniš tvima. Parlamentarni izbori 17. decembra biće 14. od uvodjenjaviš estranačja.

Od 14 parlamentarnih izbora, 10 su bili vanredni. Narodna skupština broji 250 poslaničkih mesta i to je ustavna kategorija, s mandatom od četiri godine.

Samo su tri vlade od 1990. godine imale pun mandat: 1993-1997 (Mirko Marjanović), 2008-2012 (Mirko Cvetković) i 2016-2020 (Aleksandar Vučić i Ana Brnabić).


Marjana Maljković

Iz Iste Kategorije

Najnovije Vesti