IZGLASANA NOVA VLADA SRBIJE

 

IZGLASANA NOVA VLADA SRBIJE

 

Više od šest mesesi posle parlamentarnih izbora i dve nedelje pred istek roka za formiranje nove vlade, poslanici u Skupštini Srbije doneli su izmene Zakona o ministarstvima, prema kojem novi kabinet ima četiri ministarstva više nego prethodni.

Izmene zakona predvidjaju da nova vlada ima 25 ministarstava, nova su Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine i Ministarstvo za javna ulaganja, što je do sada bila Kancelarija Vlade Srbije.

Dosadašnje Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja razdvojeno je i formirano je Ministarstvo prosvete kao zasebno i Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija. Razdvojeno je i dosadašnje Ministarstvo omladine i sporta, pa su nova ministarstva Ministarstvo turizma i omladine i Ministarstvo sporta, a razdvojeno je i dosadašnje Ministarstvo kulture i informisanja, pa je formirano Ministarstvo kulture i Ministarstvo informisanja i telekomunikacija. Najavljeno je i formiranje Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu. Poslanici Skupštine Srbije izglasali su 26. oktobra novu Vladu Srbije, 17. po redu od uvodjenja višestranačja 1991. i jedanaestu od demokratskih promena 2000. godine. Vladu, sa Anom Brnabić na čelu, čini 25 resornih ministara i tri bez portfelja.

Mandatarka Ana Brnabić je predstavljajući ekspoze na 76 stranica, navela da je energetika apsolutni prioritet Vlade, a da je rat u Ukrajini “postao gotovo jedina spoljnopolitička tema“. Ona je navela da će Srbija, koja je kandidat za članstvo u EU, “bez obzira na sve probleme i mnoga neslaganja oko značajnih pitanja“, nastaviti da radi na evropskim integracijama Srbije. Kako je navela u svom ekspozeu, Srbija ostaje posvećena dijalogu sa Kosovom, ali da “pre bilo kakvih dogovora o daljim sporazumima o normalizaciji, Briselski sporazum mora biti u potpunosti implementiran“.

Mandatarka Ana Brnabić je najavila da će ova vlada imati mnogo veće izazove nego što smo mogli da zamislimo. Posle pandemije mislili smo da dolaze bolji dani, ali dogodio se rat na evropskom kontinentu, svet klizi u treći svetski rat, u ovakvom svetu Srbija mora da se pozicionira i sačuva stabilnost, to je glavni zadatak, rekla je Brnabićeva i dodala da kao što se prošla vlada bavila zdravstvom, sada mora da se bavi energentima. U završnom obraćanju poručila je da Srbija mora da ima prosrpsku vladu koja će raditi isključivo u interesu Srbije i njenih gradjana, kao i da će ovo biti vlada kontinuiteta.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da od nove vlade očekuje da joj interesi Srbije i njenog naroda budu jedini cilj, a da ih rad, znanje i čast uvek vode ka njegovom ostvarenju. “U ovim teškim i nestabilnim vremenima Srbiji je potrebna vlada koja će znati da sačuva mir, nastavi ekonomski napredak i odbrani nezavisnost i slobodarski duh naše zemlje. Želim vam mnogo uspeha na tom putu“, napisao je Vučić na svom Instagram nalogu.

 

KRITIKA OPOZICIJE

Kao što je i očekivano, imena članova nove vlade naišla su na oštru kritiku opozicije. Lider desno orijentisanog pokreta Dveri Boško Obradović rekao je da je Vlada “neozbiljna i preskupa“. On je kritikovao povećanje broja ministarstava u odnosu na prethodni saziv, kao i to da pojedini ministri “nisu stručni za resore koje vode“. Prema njegovim rečima vlada je “marionetska“, kao i da je u prethodnom sazivu popustila pod pritiskom ambasadora SAD kada je u pitanju održavanje Parade ponosa.

Dragana Rakić, zamenica šefa poslaničke grupe DS u Skupštini Srbije, kaže da su u Vučićevim vladama isključivo poslušnici, muljatori i grebatori i da ni ova vlada neće biti drugačija. “Većina članova Vlade, počev od premijerke pa nadalje, ili nema nikakvu struku, ili im struka nema veze sa resorom u kojem postaju ministri. Kakve veze Miloš Vučević ima sa odbranom, Irena Vujović sa ekologijom, Selaković sa radom, ili Vesić sa gradjevinskom strukom? A da ne spominjem koalicione partnere i njihove ’stručnjake’, od Baste, preko Tončeva, do Ružića? Pa, nikakve. Zato što je sistem postavljen tako da se jedan čovek pita za sve i da jedan čovek o svemu odlučuje“, ističe Rakićeva.

I Miroslav Aleksić, šef poslaničke grupe Narodne stranke u Skupštini Srbije, navodi da je potpuno nevažno ko su personalno ministri, ili drugi funkcioneri vlasti, jer sve odluke donosi jedan čovek. “Iako medju ministrima ima i javnosti nedovoljno poznatih imena, sumnjam da će bilo ko od njih u vladi Ane Brnabić moći da sprovede bilo šta što nije i interesu SNS. To smo već videli kako se završilo sa Dušanom Vujovićem ili Lazarom Krstićem. Posebno je ponižavajuće kada im Vučić odredi da će im mandat trajati godinu dana i oni to prihvate“, ocenjuje Aleksić. Šefica opozicione poslaničke grupe “Ujedinjeni – SSP, PSG, PREOKRET, SLOGA“ i potpredsednica Stranke slobode i pravde Mirinika Tepić rekla je da je “skandalozno što Ana Brnabić buduću vladu zove vladom kontinuiteta“. “To znači da će ona biti ista ili još gora nego prethodna – da će je voditi nestručni i nekompetentni ljudi, a da će se sve odluke donositi na Andrićevom vencu u Predsedništvu Srbije“, rekla je ona.

 

STATISTIKA SRPSKIH VLADA

Poslednjih pet vlada većinski je činila Srpska napredna stranka, koja je svakog puta za svog koalicionog partnera izabrala Socijalističku partiju Srbije. Posmatrajući prethodnih 13 vlada, od 1991. do 2016. godine, samo četiri premijera su imala dva uzastopna mandata – Mirko Marjanović, Vojislav Koštunica, Aleksandar Vučić i Ana Brnabić. Za skoro 30 godina višestranačja u Srbiji, kroz vladu je na mestima premijera, potpredsednika i ministara prošlo ukupno više od 330 ljudi, od kojih su mnogi na istim ili sličnim funkcijama bili i više puta.

Ne računajući savezne vlade dok smo bili u zajednici sa Crnog Gorom, posle 2000. godine rekorder sa 13 godina “ministrovanja“ je Rasim Ljajić koji je bio ministar u šest vlada – ministar rada i ministar trgovine i telekomunikacija. Iza njega sledi Zorana Mihajlović koja je ministarka ukupno 10 godina, u poslednjih pet vlada. Takodje, deset godina ministar i dve godine premijer bio je lider socijalista Ivica Dačića. Najpre kao ministar unutrašnjih poslova, potom je bio premijer, a kasnije je bio na mestu ministra spoljnih poslova. Devet godina na ministarskim mestima bio je Tomica Milosavljević koji je bio ministar zdravlja u pet vlada. Isto toliko bili su ministri Aleksandar Vulin i Vanja Udovičić.

Od više od 330 ljudi, koliko je prošlo kroz sve vlade, bilo je svega 45 žena. U ovoj vladi ima najviše ministarki, čak 10, dok je premijerka Ana Brnabić kao 11. ženski član vlade. Vlada Nikole Šainovića 1993. nije imala nijednu ženu u svojim redovima.

 

Premijerka Ana Brnabić
Ministarstvo unutrašnjih poslova – Bratislav Gašić
Ministarstvo spoljnih poslova – Ivica Dačić (potpredsednik i zamenik)
Ministarstvo odbrane – Miloš Vučević (potpredsednik)
Ministarstvo finansija – Siniša Mali (potpredsednik)
Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine – Tomislav Momirović
Ministarstvo privrede – Rade Basta Ministarstvo poljoprivrede – Jelena Tanasković
Ministarstvo ekologije – Irena Vujović
Ministarstvo gradjevinarstva, saobraćaja i infrastrukture – Goran Vesić
Ministarstvo pravde – Maja Popović
Ministarstvo rudarstva i energetike – Dubravka Negre
Ministarstvo za evropske integracije – Tanja Miščević
Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave – Aleksandar Martinović
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog – Tomislav Žigmanov
Ministarstvo prosvete – Branko Ružić
Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoj i inovacija – Jelena Begović
Ministarstvo zdravlja – Danica Grujičić
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja – Nikola Selaković
Ministarstvo za brigu o porodicu i demografiju – Darija Kisić
Ministarstvo turizma i omladine – Husein Memić
Ministarstvo sporta – Zoran Gajić
Ministarstvo kulture – Maja Gojković
Ministarstvo za brigu o selu – Milan Krkobabić


MARIJANA MALJKOVIĆ

MARIJANA MALJKOVIĆ