KOME SU DODELJENE NACIONALNE FREKVENCIJE

 

KOME SU DODELJENE NACIONALNE FREKVENCIJE

 

Savet Regulatorne agencije za elektronske medije (REM) krajem jula dodelio je istim televizijama Pink, Prva, Happy i B92 nacionalne frekvencije u vlasniš tvu trojice biznismena: Željka Mitrovića, Predraga Rankovića Peconija i Srdjana Milovanovića, dok će za petu frekvenciju konkurs biti raspisan. Na istoj sednici doneta je odluka da Hit Music FM, Radio S, Radio S2 i Play radio dobiju radijske nacionalne frekvencije. Oni dodaju da je Savet REM-a odluke doneo na profesionalan i odgovoran način, u skladu sa demokratskom procedurom, ceneći sve okolnosti navedene u konkursnoj dokumentaciji, uvaćavajući mišljenja struke, javnosti i svakog člana Saveta REM-a.

“Zato Savet REM-a apeluje na najširu javnost i ukazuje na potrebu da se izbegne svaka vrsta manipulacije i politizacije u vezi sa odlukama koje su donete“, naveli su u REM-u. Za četiri televizijske frekvencije konkurisalo je 14 televizijskih kuća: Pink, Hepi, Nova S, N1, Prva, B92, TV Tanjug, Kurir TV, Kopernikus, TV K1, TV2, Vesti, BK i Una. U prostorijama REM-a direktori, odnosno glavni urednici medija, imali su po 15 minuta da predstave elaborat – pisani podnesak o tome zašto ta televizija zaslužuje nacionalnu pokrivenost i na koji način planira da ispuni zakonske obaveze o kvalitetu programa. Isto toliko vremena imali su da odgovore na pitanja članova Saveta REM-a, dok su novinari bili u publici i izveštavali, bez mogućnosti da postave pitanja.

Nacionalne televizije Pink, B92, Prva i Hepi koje su ponovo dobile nacionalne frekvencije, u prva tri meseca ove godine prekršile su Zakon o oglašavanju skoro 3.000 puta, dok su u prošloj godini, barem prema podacima objavljenim na sajtu REM, napravile 10.000 istih prekršaja. Kako se navodi na sajtu REM, protiv televizije Pink pokrenuto je u prva tri meseca ove godine 1.469 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka zbog nepoštovanja Zakona o oglašavanju. U istom periodu protiv Prve je pokrenuto 728 postupaka, protiv B92 372, a protiv Hepija 339.

Samo tokom prošle godine, na osnovu nepotpunih podataka na sajtu REM, ove četiri nacionalne televizije napravile su 9.669 prekršaja Zakona o oglašavanju. Protiv Pinka je tako u 2021. godini pokrenuto 3.727 postupaka, protiv Prve 1.919, protiv B92 2.020, dok su protiv Hepija pokrenuta 2.003 postupka. U 2020. i 2021. REM je slao i upozorenja nacionalnim emiterima. Dva puta Pinku zbog uvreda na račun nacionalne pripadnosti i otkrivanja identiteta maloletnika. Prva je zbog zaštite podataka o maloletnim licima upozorena jednom 2021. godine i dva puta 2020. godine. Hepi je za ove dve godine dobio ukupno sedam upozorenja – zbog otkrivanja identiteta maloletnika, sadržaja u kojim se proriče sudbina ili tumače horoskopi, a dva puta su dobijali i mere zabrane. Privremenu meru na 15 dana 2020. godine dobili su za sadržaj “Bolja zemlja“, a iste godine i zabranu na sedam dana zbog emitovanja emisije “Goli život“.

Zahvaljujući ovoj odluci REM-a tuče, pretnje ubistvom, vitlanje pištoljem, silovanje, golotinja, davljenje, scene eksplicitnog seksa… čiji su akteri starlete, osudjeni kriminalci i nasilnici prolaze nekažnjeno u rijalitijima na televizijama sa nacionalnim frekvencijama. Njihovi vlasnici nastavljaju da se bogate kršeći etičke i medijske norme, jer su im gledanost i profit važniji od mentalnog zdravlja nacije. Psiholog Žarko Trebješanin, poredeći rijaliti programe sa drogom, objašnjava da vremenom dolazi do navikavanja na sadržaj i da “doza“ stalno mora da se povećava kako bi se doseglo “zadovoljstvo“.

“Ja zbilja ne znam gde je granica. Vi time dižete prag tolerancije na agresiju, što je vrlo opasno, jer agresija bi trebalo da izazove kod nas empatiju prema žrtvi i zgražavanje prema nasilniku, ali ako vi vidjate svakodnevno toliko agresije i nasilja, postajete neosetljivi“, naglašava Trebješanin. Koalicija za slobodu medija je odluku o ponovnoj dodeli nacionalne frekvencije televizijama Pink, Hepi, B92 i Prva ocenila kao uvredu za zdrav razum i pokazatelj selektivne primene zakona, gde pravila ne važe za privilegovane medije u službi vladajućeg režima, saopštilo je Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS). Odluka REM-a da iste televizije ponovo dobiju dozvole je najava daljeg sunovrata medijske scene u Srbiji, koja će doprineti daljem kulturnom propadanju društva, a umesto medijskog pluralizma dobili smo nastavak medijskog mraka, navodi se u saopštenju.

Apsurdno je da izveštaji REM-a iz godine u godinu pokazuju da nijedna od tih televizija nije ispunjavala obavezu propisanu Pravilnikom o minimalnim uslovima za pružanje medijske usluge, kao i kriterijume za izdavanje dozvole za pružanje medijske usluge, u kojoj je pružalac u obavezi da u svom programu ima informativni, naučno-obrazovni, kulturno-umetnički, dokumentarni i dečji program, kao i program za maloletnike.

“Samo tokom 2020. godine te četiri televizije više od 12.000 puta su prekršile Zakon o oglašavanju, a podneseno je i više prijava zbog govora mržnje i emitovanja nasilja, ali izgleda da ništa od toga nije uzeto u obzir prilikom odlučivanja“, naveli su iz Koalicije. Dodaje se da nisu uzeti u obzir ni kriterijumi za odlučivanje propisani Pravilnikom, prema kojima je REM morao da proceni da li podnosilac prijave poštuje propise i profesionalne i etičke medijske standarde i u kojoj meri je poštovao programski elaborat na osnovu koga mu je izdata dozvola. Jasno je da je REM prekršio ove odredbe, što se donekle i očekivalo, s obzirom na to da je predsednica Saveta REM Olivera Zekić ranije rekla da je u pitanju novi konkurs i da svi imaju iste startne pozicije, stoji u saopštenju. United Media ocenila je da odluka REM-a o dodeli nacionalnih frekvencija pokazuje da ne postoji volja da se stanje u medijima reguliše i da je ovo još jedan, kako navode, dokaz diktature u Srbiji i potpunog urušavanja institucija koje bi morale da štite profesionalizam i objektivnost. “Odluka REM nije neočekivana, jer je na početku konkursa jasno saopšteno da će se amnestirati svaka od televizija za nepoštovanje regulative i zakona u prošlosti. REM je samo naizgled pokazao da poštuje demokratske procedure, a potpuno je jasno da je konkurs suštinski predstavljao farsu i obmanu javnosti“, navela je United Media. “četiri nacionalne televizije su produženjem dozvola zapravo nagradjene za kršenje zakona i aktivnu podršku vladajućem establišmentu i politici Srpske napredne stranke“, dodaje se u saopštenju.

“Na sednici REM je takodje odlučio i da se raspiše novi konkurs za petu dozvolu, što predstavlja pokušaj manipulacije kako bi se društvo bavilo tim pitanjem, a ne kako su opet iste televizije ‘zaslužile’ da još osam godina koriste frekvencije kao javno dobro. Da je u pitanju još jedan scenario vlasti prebacivanjem teme na dodelu pete frekvencije, dokaz je i činjenica da nije postojao nijedan razlog zašto konkurs nije već bio raspisan zajedno sa ovim koji je okončan“, navodi se u saopštenju. Država bi od pete frekvencije mogla godišnje da zaradi million evra, a ona je već devet godina nerasporedjena. “Umesto preko potrebne slobode medija na koju ukazuje i Evropska unija, gradjanima Srbije danas je još jasnije da čvrsta ruka diktature i medijske cenzure neće popustiti svoj stisak, već će biti još brutalnija.“ Aleksandra Subotić, izvršna direktorka United Media, kompanije u okviru koje posluju televizije N1 i Nova S, kaže da su te televizije na ovom konkursu učestvovale u dobroj veri da stanje može da se promeni.

“Mislim da je Savet REM-a dužan da gradjanima Srbije objasni zašto u donošenju odluke nisu uzeli u obzir dosadašnji rad tih televizija, tačnije činjenicu da su flagrantno kršile zakon“, kaže Subotić. Iako ih raspolaganje javnim dobrom obavezuje da rade u javnom interesu, dosadašnja praksa tih televizija pokazuje da nijedna, kako se navodi, nije ispunjavala standarde kvaliteta, objektivnog informisanja i društvenog razvoja. “Šta su garancije da će ove četiri televizije ubuduće promeniti svoj način rada i raditi u interesu gradjana ako imamo u vidu da su u samo prethodne dve godine imali 32.000 prekršaja“, dodala je Subotić. Odluka o tome da se frekvencije dodele ponovo Pinku, Happy televiziji, B92 i Prvoj pokazuje da nema političke volje da se omogući medijski pluralizam u Srbiji, da se poboljša katastrofalno stanje medijskih sloboda, ali i demokratije, jer samo informisan gradjanin može biti aktivan učesnik u procesu donošenja odluka.

“Ova odluka je šamar svima nama, svim gradjanima Srbije, jer je REM pokazao da nešto što je naše vlasništvo i naše javno dobro tretira kao jednu privatnu prćiju sa kojom može da radi šta god želi, bez ikakve odgovornosti i poštovanja zakona“, rekla je Ivana Stevanović, izvršna direktorka Slavko Ćuruvija fondacije. Ona je podsetila da je ovim prekršen sijaset članova Zakona o elektronskim medijima i Pravilnika o minimumu uslova za pružanje medijskih usluga.

“To je nešto što zabrinjava. Mi znamo da REM godinama ne poštuje medijski zakon, da godinama toleriše svakakve vrste programa na televizijama, koje su stekle odavno sve uslove da izgube dozvole za emitovanje. Frekvencije su dobile trovačnice koje godinama zagadjuju javni prostor u ovoj zemlji, ispiraju mozak gradjanima, lažu, promovišu nasilje, promovišu ratne zločince, vode hajke protiv svakoga ko kritički razmišlja“, ocenila je Stevanović. Zbog svega ovoga Slavko Ćuruvija fondacija najavila je pravni postupak protiv članova saveta REM-a.


Marjana Maljković

Marjana Maljković