KONSTITUISANA SKUPŠTINA SRBIJE

 

Nakon četiri meseca od aprilskih izbora Narodna skupština Srbije potvrdila je mandate novim poslanicima, čime je konstituisan novi – 13. saziv parlamenta. U poslaničke klupe su se posle dve godine vratili predstavnici opozicije. Nakon verifikacije mandata, poslanici su položili zakletvu koja glasi: “Zaklinjem se da ću dužnost narodnog poslanika obavljati predano, pošteno, savesno i verno Ustavu, braniti ljudska i manjinska prava i gradjanske slobode i po najboljem znanju i umeću služiti gradjanima Srbije, istini i pravdi.“ Predsedavajući konstitutivnoj sednici Skupštine Srbije, najstariji poslanik Vladeta Janković, iskoristio je priliku da se sa tog mesta obrati poslanicima i izrazi svoj stav, kako je rekao, u slavu parlamenta i parlamentarizma, apostrofirajući značaj izbora.

 

KONSTITUISANA SKUPŠTINA SRBIJE

 

Poručio je da njegovo obraćanje ne treba da se shvati kao izraz njegove lične ili političke pristrasnosti, pa se osvrnuo na rezultate izbora u Srbiji, navodeći da bi bez poštenih izbora, bilo koja zemlja, kao i Srbija, dospela u takav oblik jednopartijskog sistema, u kojem jedna politička stranka sa neprikosnovenim liderom veliki deo društva drži u neznanju i uskraćuje osnovne slobode i prava.

U tom kontekstu poslanicima se obratio rečima da će poverenje opravdati jedino ako “srce naše države bude kucalo pod skupštinskom kupolom“, a ne, kako kaže, “sa druge strane parka“, aludirajući na predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Naveo je i da poštenih izbora ne može biti dokle god svaki gradjanin ne bude mogao da vidi svakoga dana u Dnevniku RTS, šta čini i govori vlast, ali i ono što kažu oni koji nisu na vlasti.

Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke u parlamentu Milenko Jovanov kaže da će se boriti da Skupština bude mesto debate i argumentovane rasprave, ali da treba imati u vidu da je za to potrebna i druga strana, koja je, kaže, već prvog dana pokazala nedostojno ponašanje. Jovanov je pred novinarima u Skupštini izrazio žaljenje što današnji saziv, kako tvrdi, nije počeo u duhu demokratije, ocenjujuć i da govor najstarijeg poslanika Vladete Jankovića, nije bio nimalo viteški.

“Saziv nije počeo u duhu demokratije i dogovora političkih partnera, iako smo imali konsultacije i kao većina u parlamentu, izašli u susret svim zahtevima koje su predstavnici opozicije imali. Išli smo čak i korak više, dajući i nudeći nešto što nisu sanjali“, rekao je Jovanov i istakao da je zabrinut kako će izgledati ostale sednice, ako se “po jutru dan poznaje“. Jedan od školovanijih ljudi iz vrha SNS, dobar poznavalac skupštinskih rasprava, uvreda i napada, Vladimir Orlić vodiće parlament Srbije u novom sazivu. Osam godina Orlić se dokazivao u parlamentu kao narodni poslanik koji napada baš svakog političkog neistomišljenika, a brani samo Vučića, pišu mediji. Novi saziv parlamenta činiće 120 poslanika sa izborne liste “Aleksandar Vučić – Zajedno možemo sve“, 38 sa liste “Marinika Tepić – Ujedinjeni za pobedu Srbije“, a 31 sa liste “Ivica Dačić – premijer Srbije“.

Lista “Dr Miloš Jovanović – Nada za Srbiju“ imaće 15 poslaničkih mesta, koalicija “Moramo“ 13 mandata, lista “Boško Obradović – Srpski pokret Dveri – POKS – Miloš Parandilović – Patriotski blok za obnovu Kraljevine Srbije“ 10 mandata, koliko i lista “Milica Djurdjević Stamenkovski – Srpska stranka Zavetnici“.

Pet poslaničkih mesta pripalo je listi “Savez vojvodjanskih Madjara“, tri listi “Muftijin amanet – SPP – Usame Zukorlić“, dva koaliciji “Zajedno za Vojvodinu – Vojvodjani – Demokratski savez Hrvata u Vojvodini – Zajedno za Vojvodinu“, koliko i listi “SDA Sandžaka – Dr Sulejman Ugljanin“, dok će jednog poslanika imati “Koalicija Albanaca doline“.

U pozadini konstitutivne sednice Skupštine Srbije, predstavnici ekoloških organizacija, naučne zajednice i organizacije “Kreni-promeni“ okupili su se ispred zadnjeg ulaza u zgradu parlamenta i ponovo predali inicijativu sa 38.000 potpisa gradjana kojom se traži zabrana iskopavanja litijuma i bora u Srbiji. Kako je istakao direktor kampanje “Kreni promeni“ Savo Manojlović, ta inicijativa je predata pre mesec i po dana, ali Skupština nije u zakonskom roku od 30 dana razmatrala ili odgovorila na narodnu inicijativu, čime je po njegovim rečima prekršen Ustav, kao i Zakon o referendumu i narodnoj inicijativi. Uz opasku da se validnost potpisa koje predaju političke stranke proverava za samo 24 sata, Manojlović je rekao da je u pitanju tehnička stvar, i najavio žalbu Ustavnom sudu ukoliko u roku od sedam dana ne budu provereni potpisi gradjana koji su podržali inicijativu


Marjana Maljković

Marjana Maljković