KORONA PRIBLIŽILA BEOGRAD I PRIŠTINU

Srbija i Kosovo su još 2013. godine, prema dogovorima u Briselu, razmenili oficire za vezu – zvaničnike kojima je radno mesto u misijama Evropske unije u Beogradu i Prištini, a u opisu posla im je komunikacija Beograda i Prištine. Skoro sedam godina kasnije, njihova uloga stiže u fokus javnosti.

“Komunikacija sa Prištinom se na dnevnom nivou odvija posredstvom oficira za vezu i lokalnih zvaničnika. Izazov pred nama nameće potrebu da se svakodnevno rešavaju problemi koji iskrsavaju, poput prelaska saniteta i pacijenata preko administrativne linije ili dopremanja lekova i medicinskog materijala“, kaže direktor kancelarije za KiM Marko DJurić. On navodi da je zaustavljanja širenja virusa u severnom delu Kosovske Mitrovice i Zvečanu kroz uvodjenje karantina – zajednički pokušaj.

 

KORONA PRIBLIŽILA BEOGRAD I PRIŠTINU

 

Zamenik pomoćnika državnog sekretara i specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Metju Palmer ocenio je, da je saradnja Srbije i Kosova u vezi sa pitanjem korona virusa ohrabrujuć a i retko dobra vest u ovoj situaciji. On je u intervjuu za Glas Amerike rekao da je povećana trgovina izmedju Beograda i Prištine i da postoji saradnja u zdravstvu. “Tako da je ohrabrujuće videti da Srbija i Kosovo nalaze zajedničke tačke i saradjuju da bi prevazišle zajednič ki pretnju“, rekao je Palmer. Organizacija njihovog sastanka gotovo da je bila “nemoguća misija“, razmenjivale su se teške reči i oštre poruke, a onda su se u nedelju dana najpre sastali na mostu koji spaja podeljeni grad, pa potom obavili i telefonske konsultacije, piše Bi-Bi-Si povodom susreta gradonačelnika severnog i južnog dela Kosovske Mitrovice, Gorana Rakića i Agima Bahtirija. Ta slika dijaloga dvojice gradonačelnika predstavlja novu realnost na Kosovu, ocenjuje Bi-Bi-Si.

Marko Djurić i Sami Uka iz prištinskog ministarstva zdravlja saglasni su da koronavirus ne poznaje političke razlike ni granice i da zato “moramo svi zajedno da se borimo“. Ipak, Srbija i Kosovo mnoge stvari nastavljaju da rade odvojeno, poput evidencije obavljenih analiza u laboratorijama u Beogradu i Prištini. Dok je komunikacija Beograda i Prištine dvosmerna, u javnost se i dalje šalju odvojeni podaci o broju umrlih, zaraženih i oporavljenih pacijenata, navodi Bi-Bi-Si.

“Mi svakodnevno vodimo evidenciju o broju novoobolelih u većinski srpskim sredinama, a Priština vodi svoje evidencije o zaraženima u albanskim sredinama”, kaže DJurić. On dodaje da je Priština u pojedinim sredinama pomogla da se naši gradjani testiraju, kao što smo i mi njima pomogli da kamioni sa osnovnim životnim namirnicama stignu i u albanske sredine na Kosovu.

Od ukidanja taksi na sirovine 15. marta do 8. aprila iz centralne Srbije na Kosovo otpremljeno je robe u vrednosti od 7,1 milion evra. Prema podacima Kancelarije za KiM, za borbu protiv epidemije Srbija je Kosovu dostavila 30.000 maski, 36.000 rukavica, 10.000 kapa, 20.000 kaljača, 90 kombinezona, 200 vizira… Takodje, na KiM je stiglo oko 250 interventnih kamiona sa hranom, sredstvima za higijenu i drugim namirnicama. Organizaciju zdravstvenog sistema pomažu epidemiolozi iz centralne Srbije koji po potrebi odlaze na teren.

“Na administrativnim prelazima Merdare i Končulj dnevno u proseku prodje 100 kamiona, ranije je bilo 200. Ipak, ovo je daleko od toga da se nešto ozbiljno dešava, jer je vrednost otpremljene robe čak četiri puta manja nego pre uvodjenja taksi”, kaže ministar Ljajić. “Uglavnom su to sirovine. Najviše se izvozi pšenica, zatim kukuruz, azotna, mineralna i hemijska djubriva, brašno…”, kaže ministar trgovine Rasim Ljajić.