OPROŠTAJNO PISMO NIKOLE TESLE NJEGOVOJ MAJCI..

OPROŠTAJNO PISMO NIKOLE TESLE NJEGOVOJ MAJCI..

 

Jul, 10. je rodjendan velikog svetskog pronalazača srpskog porekla Nikole Tesle. Ovaj dan je u mnogim državama u Americi proglašen danom Nikole Tesle. U sećanje na velikog Teslu, prenosimo vam njegova poslednja pisma majci pred njenu smrt:

Srijeda, 18. novembar

Majko, pri pomisli na tebe osjećam se nekako teško i turobno, ne znam kako, ali osjećam da nisi dobro. Volio bih da sam kraj tebe sada i da ti prinesem vode. Sve ove godine moje službe čovječanstvu nisu mi donijele ništa do uvreda i poniženja. Jutros sam ustao prije nego je svanulo, jer sam ponovo čuo nešto što već duže vremena kroz san čujem u svojoj sobi. Čuo sam glas koji poji i moli nekim maurskim jezikom lijepu tužbalicu ili zov. Jutros sam otjerao san sa očiju i potvrdio da glas dolazi odasvakud i da ne mogu odrediti da li je s vana ili iznutra.

Bojim se da nisam razum izgubio. O ovome ne smijem pričati dr Layonelu, jer ni njemu više ne vjerujem. Čuo sam da je posjećivao gospodina Edisona prije dvije sedmice.

Četvrtak, 19. novembar

Opet mislim na tebe majko. Opet imam onaj nemir i tugu u tijelu. Danas ću pisati u ured za patente da moj javni eksperiment pomjere za jednu sedmicu ranije, jer ja moram krenuti kući u domovinu, krenuti tebi. Znam sada sigurno da nisi dobro, jer onaj glas, onu tužbalicu ponovo sam čuo sasvim svjestan i budan. Još sam razuman.

Petak, 20. novembar

Nisam pisao u ured za patente, došao je njihov agent da mi donese potvrde i rekao sam mu lično svoje naume. Rekao je da žali, ali da se termini ne mogu pomijerati obzirom da su kongresmeni iz oko 20 saveznih zemalja jedva uskladili termin. Otišao sam do Vodopada i rekao svojim momcima da okrenu turbine i da čekaju na moj poziv sutra spremni. Ja sam odlučio da čovječanstvu darujem ono što mu pripada i vraćam se u Evropu, tebi majko. Vlade zemalja su iste ovdje kao i kod kuće. Shvatio sam sada na kraju da je čovječanstvo ovisno o vladama i da pojedinac ne može sam promijeniti svijet. Ali onaj čudni glas me brine. Znam da nešto znači i da ima veze sa tobom, sa mojim eksperimentom, sa nečim trancendetalnim.

Subota, 21. novembar

Majko, sutra polazim za Jugoslaviju. Gospodjica Nora je otišla po mome nalogu u lučku kapetaniju i obezbijedila mi kartu do Lisabona, odatle idem vozom do Ciriha, pa onda direktno do kuće. Računam da mi treba oko deset dana ili dvije nedjelje najviše. Danas sam ušao u Kongresnu zgradu i na sjednici Senatora zamolio za par minuta pažnje. Nije im bilo po volji, ali dozvolili su mi. Tražio sam telefon i da me spoje sa laboratorijom na Nijagarinom vodopadima. Momci su na moj nalog pustili turbine u pogon i Kongresna sala se obasjala mojom strujom, deset puta jačom od obične, upravo onako kako sam i najavio. Nisu me interesovale njihove reakcije uopšte. Izašao sam odmah napolje, jer nisam ovo radio za njih već za čovječanstvo. Samo sam u momentu kada sam pogledao svjetiljku i čekao da “moja” bežična struja dodje sa turbina, osjetio da nisam ja tvorac ovoga svega. Osjetio sam da je neko ili nešto nosi od Nijagare do kongresne sale i da je u tom zakonu kojeg sam smatrao “mojim” otkrićem, nešto što je od uvijek postojalo, a da je samo meni dato nadahnuće da to uokvirim i čovječanstvu objasnim. Umjesto sreće i trijumfa, pojavila se neka praznina. Shvatio sam da sam nešto veliko u životu propustio. Nešto kao da sam izostavio, kao da nisam nešto ponudjeno spoznao.

Neka je formula bila tako blizu moje spoznaje, a ja je nisam našao ili nisam htio da je nadjem. To ima veze sa onom maurskom tužbalicom, siguran sam sada.

Nedelja, 22. novembar

Ovo pismo nećeš nikada dobti majko. Ne znam zašto ga pišem tebi koja ga više nikada pročitati ne može. Neka ti je lahka zemlja majko i oprosti mi što su me moji putevi odveli od tebe, pa ti ne mogu doći ni na sahranu. Čitam telegram sa viješću o tvojoj smrti i prezirem ljude koji nisu bili spremni još prije dvije godine da shvate da struja može da se prenese i bez žica. Sada su evo vidjeli da može, ali opet je neće znati stoljeć ima koristiti, jer neko je spalio moj laboratorij u centru grada do temelja, sa svim spisima i nacrtima. Rekli su mi da se više sumnja na gospodina Edisona. Tako sam ravnodušan da ne prepoznajem sam sebe. Prije bih se možda i jedio, ali sada više ne, jer znam dobro da neko ionako sve to drži pod kontrolom i da je “moje” otkriće još prerano došlo za čovječanstvo. I ustvari ono uopšte nije “moje”. Znam da to neko nadzori sve i da ima plan pa sam zato možda i ravnodušan. Moj brod za Lisabon polazi u 11 sati. Kola me napolju čekaju. Ovo pismo ću položiti na tvoj grob, kad stignem u Milanovac, na naše seosko groblje.

Sad vjerujem u ono što nikad nisam, da sam tamo negdje još uvijek “ti” i da tvoj život NIJE zauvijek prestao. Sad mi je i žao što nisam htio nikad da se družim sa Turcima, jer su oni iste onakve tužbalice pjevali kao ona iz mojih praskozorja. Sada se sjećam da su oni znali puno više nego ja o svim ovim stvarima koje tek sada spoznajem. Zalud moje godine provedene u nauci, kad ona bijaše jalova.

Moli tamo za mene majko, ako možeš, tom maurskom tužbalicom za izgubljenu dušu svoga sirotog neukog sina.

 


Dan nauke – rodjendan Nikole Tesle

 

10. juli, obeležava se kao Dan nauke u Srbiji. Datum je izabran u čast Nikole Tesle koji je rodjen na taj dan 1856. godine. Ovaj Dan nauke prvi put je obeležen 10. jula 2011. godine. Osim “našeg“ dana nauke u Srbiji se 10. novembra obeležava i Medjunarodni dan nauke. Nikola Tesla bio je jedan od najpoznatijih svetskih pronalazača u oblasti elektrotehnike i elektronike. Autor je više od 700 patenata (112 u oblasti elektrotehnike), koji su registrovani u 25 zemalja. Njegovi najznačajniji pronalasci su Teslin transformator, asinhroni i sinhroni motor, obrtno magnetno polje i polifazni sistem. Izuzetno značajan doprinos dao je primeni naizmenične struje čime je omoguæio znatno efikasniji i lakši prenos električne energije na daljinu. Bio je jedan od ključnih ljudi u izgradnji hidroelektrane na Nijagari.

Dan nauke – rodjendan Nikole Tesle 1 Suprotno ubedjenju mnogih Nikola Tesla nikada nije dobio Nobelovu nagradu. Nominovan je samo jednom (1937. godine) ali te godine Nobelovu nagradu za fiziku podelili su Klinton Dejvison (Clinton Davisson) i Džordž Tomson (George Thomson) za eksperimentalno otkriće difrakcije elektrona na kristalima. Verovatno je, od otkriæa Nikole Tesle koja su promenila svet, tada prošlo već mnogo godina. Medjutim, Nikola Tesla dobio je, može se reći, i veće priznanje od Nobelove nagrade – njemu u čast Medjunarodna jedinica mere za gustinu magnetnog fluksa dobila je ime tesla (T). Jedinica tesla dobila je ime na predlog slovenačkog inženjera Franca Avčina i jednaka je jednom veberu po kvadratnom metru (Wb/m2). Prethodna jedinica bio je 10000 puta manji gaus.