PODRŠKA UZBUNJIVAČU ALEKSANDRU OBRADOVIĆU

Afera koja je nastala nakon što je IT stručnjak u fabrici Krušik Aleksandar Obradović novinarima dostavio informacije o tome da je otac ministra policije Nebojše Stefanovića, Branko, umešan u trgovinu oružjem, ne jenjava. Uzbunjivač je uhapšen 18. septembra i sada se nalazi u kućnom pritvoru, jer ga tužilaštvo sumnjiči za odavanje službene tajne. Time je potvrdjeno da je zaštita uzbunjivača u Srbiji mrtvo slovo na papiru zbog lošeg zakonskog okvira i opstrukcije pravosudnih organa u primeni postojeć ih zakona, koji kakvi god da su, služe samo za ukras i pokazivanje strancima, upozorava Aleksandar Olenik, predsednik Gradjanskog demokratskog foruma. Sa druge strane, vlast na sve moguće načine pokušava da prikrije ne samo ovu aferu, da li je ministar finansija bio u sukobu interesa, već i čitav niz svojih drugih afera.

PODRŠKA UZBUNJIVAČU ALEKSANDRU OBRADOVIĆU

Branilac uzbunjivača iz Krušika advokat Vladimir Gajić rekao je da tužilaštvo i dalje nema nijedan dokaz protiv njegovog klijenta i da niko ne može da predvidi koliko će slučaj trajati, jer nema veze sa pravom, već sa politikom. On je istakao da su veštaci uzeli sve što je bilo u memorijama Obradovićeve računarske opreme i telefona, da su to sve dostavili tužiocu i da se posle dva meseca u predmetu ne nalazi nijedan dokaz kojim tužilaštvo potkrepljuje svoje tvrdnje zbog kojih se vodi istraga.

Evropski centar za slobodu medija (ECPMF), neprofitna organizacija koja promoviše, štiti i brani pravo na slobodu izražavanja i medija, uputila je upozorenje Platformi Saveta Evrope za zaštitu novinarstva i bezbednost novinara u vezi sa dešavanjima u slučaju hapšenja uzbunjivača Aleksandra Obradovića. I ECPMF i platforma Saveta Evrope za novinare objavile su “alert“ – uzbunjivač Aleksandar Obradović u kućnom pritvoru u Srbiji.

Vladan Marjanović, novinar nedeljnika NIN, kaže da nema afere koja može da iz jednog stanja obamrlosti probudi srpsku javnost u celini, da mnogo toga padne u zaborav, ali da to ne sme da se dogodi kad je u pitanju slučaj uzbunjivača Aleksandra Obradovića. Pre svega zbog čoveka koji je učinio nešto što bi malo ko bio spreman da uradi – da sopstvenu sudbinu stavi na kocku, i zato slobodni mediji treba da bdiju nad njim, jer bez njih ostaje sam.

Upitan koliko ljudi zna za slučaj uzbunjivača iz Krušika, kaže da koliko god da ih je – nedovoljno je. Ta priča nije prodrla u narod onoliko koliko bi trebalo. “Ali, to je slučaj sa svim ostalim aferama. Više nema te afere koja će uzdrmati ovu zemlju, koja može da iz jednog stanja obamrlosti probudi srpsku javnost u celini, nego se uznemiri jedan manji deo politički prosvećene javnosti, objavi se gomila tekstova, napravi se nekoliko emisija, i sve to potone u zaborav“, konstatuje Marjanović.

Ni pet advokata ne može da ga odbrani, koliko god dobri bili, od državne sile – vidljive ili nevidljive, kaže novinar NIN-a. “Kao što znamo, on u kućnom pritvoru teoretski može da ostane neograničeno dugo, to je već velika nepravda, a da ne pričamo o bilo čemu drugom što može da ga snadje. Tu je uloga medija ogromna,“ kaže Marijanović.

Urednik nedeljnika NIN Milan Ćulibrk pozvao je novinare u Srbiji da se solidarišu sa svojim kolegama kojima funkcioneri odbijaju odgovore na pitanje i postave ga ponovo sve dok ne dobiju odgovor. “Za položaj novinara u Srbiji delom su krivi novinari koji su dozvolili fluidan odnos političara i novinara“, ocenio je Ćulibrk. On je dodao da je takav odnos nedopustiv, a da velikom delu novinara to prija. Komentar provladinih medija da je Aleksandar Vučić hospitalizovan na VMA zbog novinarskog pitanja, ocenio je kao apsurd da se neko razboli zbog pitanja, što je još jedan svojevrsni pritisak na medije.

“Postoji sistem koji koristi predsednik Vučić da kreira priče koje nikakve veze sa realnošć u nemaju, a zarad odvlačenja pažnje sa tema u kojima je on akter“, ocenio je predsednik Dosta je bilo Saša Radulović govoreći o hospitalizaciji Vučića na VMA. Radulović je ukazao da za Vučića radi tim koji se bavi kreiranjem medijske slike zarad njegovog odražavanja na vlasti. On je istakao da Vučić na sedmičnom nivou dobija istraživanja mnjenja na osnovu kojih dalje nastupa u medijima.

Preporučujem da na jednu konferenciju za medije odu urednici koji imaju veći autoritet i počnu da “rešetaju“ predsednika, po cenu da mu opet bude loše, rekao je predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Željko Bodrožić komentarišući napade na novinara N1 Miodraga Sovilja i optužbe da je odgovoran za loše Vučićevo zdravstveno stanje. “Da dodju urednici NIN-a, Vremena, Insajdera, N1, da pokažu da nisu to neki klinci sa kojima može da briše patos i da ih vredja, da im se podsmeva i šta im već radi“, rekao je predsednik NUNS-a.

Komentarišući poziv Ćulibrka da novinari budu solidarni i na konferencijama postavljaju isto pitanje dok ne dobiju odgovor, Bodrožić kaže da je na konferencijama pravih novinara manje nego onih koji su instruirani da postavljaju odredjena pitanja i da ne postoji prava prilika da se takva solidarnost pokaže da delu. Kada su u pitanju napadi i optužbe na račun novinara N1 Sovilja, Bodrožić kaže da vlast na taj način skreće pažnju sa pravih tema i problema. On kaže da bi bilo normalno da se bavimo time kakvo je zdravstveno stanje predsednika i ističe da nešto ne štima ako Vučić kaže da će izaći iz bolnice za dva dana i biti u punom radnom pogonu, a ministar zdravlja kaže da je predsedniku spasen život u poslednjem trenutku. “Mi umesto time da se bavimo, imamo klasičan spin“, napominje Bodrožić.

Za sam dogadjaj na konferenciji za medije, koja je održana u istom danu kada je Vučiću pozlilo, on kaže da je to više puta vidjena situacija na predsednikovoj konferenciji za medije. “On stvara takvu atmosferu, on proizvodi lošu komunikaciju sa novinarima. imamo zastrašujući spin, i mi koji radimo u provinciji i kolege u Beogradu, pitanje je kako se u takvim situacijama ponašati. Svi polazimo od toga da ne dozvolimo da nas neko poremeti i da nas ubaci u paranoju, a ovo govori da svi treba da se zabrinemo za svoju bezbednost“, rekao je Bodržić.

Udruženje novinara Srbije protestuje zbog neprimerene kampanje protiv novinara televizije N1 Miodraga Sovilja u provladinim medijima i ističe da je TV Pink objavljivanjem njegovih privatnih fotografija na svom sajtu uz opis da je na njima “pijani novinar N1 televizije“ izašla iz informativnih okvira i krenula u obračun koji sa novinarstvom nema nikakve veze. 

 


 

MINISTAR PLAGIRAO DOKTORAT

MINISTAR PLAGIRAO DOKTORAT

Odbor za profesionalnu etiku Univerziteta u Beogradu jednoglasno je utvrdio postojanje neakademskog ponašanja Siniše Malog prilikom izrade doktorske disertacije. Odbor će dostaviti konačno rešenje Senatu Univerziteta radi postupanja u skladu sa Pravilnikom o postupku poništavanja diplome i dodatka diplomi. Navodi se da je Mali učinio povrede Kodeksa profesionalne etike, jer je u delu disertacije doslovno preuzimao tekstove, odnosno cele pasuse iz tekstova drugih autora, bez navodjenja imena tih autora.

“Za koji dan će biti objavljeno konačno rešenje sa obrazloženjem odluke. Dalji koraci će dovesti do toga da će se poništiti doktorska disertacija“, kaže rektorka univerziteta Ivanka Popović i dodaje da je odluka odbora konačna.

Ubrzo je reagovao i Mali, koji je rekao: “Znam koliko znam, znam da to nisam uradio, a to što nekom ova tema znači iz političkih razloga, to ne mogu ni da komentarišem.... Gradjani Srbije, ljudi, narod, najbolje su sudije, a ne političke komisije. Oni će dati na kraju svoj sud o radu svakoga od nas.“ Originalnost doktorata Siniše Malog u javnosti se dovodi u pitanje poslednjih pet godina, a ovo je prva odluka Univerziteta u Beogradu kojom se predlaže da se aktuelnom ministru finansija doktorat poništi.