PUPIN, TESLA I AMERIČKI SRBI

 

 

PUPIN, TESLA I AMERIČKI SRBI

Prošlog meseca je na adresu naše redakcije stigao dopis sledećeg sadržaja, koji prenosimo doslovno jer donosi važne podatke iz naše sredine:

Poštovani Srbi u Čikagu, Mogla bih da vam postavim pitanje od million dolara: Šta povezuje Čačak, Čikago, Pupina, Nikolu Teslu i vladiku Mardarija Uskokovića? Prošlog meseca je upravo u Čačku izlašla knjiga sklopljena na osnovu artefakata iz lične arhive Radoja Jankovića (1879-1943). Radoje Janković je čačanin koji je od 1926. do 1929. godine bio generalni konzul Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca u Čikagu, a od 1929. do 1936. generalni konzul u Njujorku. Iz ovog perioda ostali su mnogi zapisi, dokumenti, prepiska i fotografije koje su objedinjene u knjizi “Pupin, Tesla i Američki Srbi“ sa podnaslovom “Iz istorije dijaspore i crkve u Americi“. Priredjivač knjige je moja malenkost, Danica Otašević.

Upravo Radoje Janković daje odgovor na postavljeno pitanje. Generalni konzul Janković bio je prijatelj sa Pupinom i Tesla o čemu je ostavio pisane beleške, kao i njegova kćerka dr Vidosava Janković. Janković je ključna ličnost za spasavanje manastira Sveti sava u Libertivilu i glavni saradnik bolesnog vladike Mardarija. Odgovorno tvrdim da je konzul Janković svojim delovanjem, akcijama, pisanjem pomogao da se imanje i manastir u Libertivilu ne proda 1927/28. godine. To svedoče orginalna pisma vladike Mardarija i mnogih drugih Srba, dokumenta, izveštaji i drugo. Odlazeći 1936. iz Amerike Janković je odneo sa sobom orginalna pisma i sve drugo koje dokumentuje moju tvrdnju. Njegovu bogatu arhivu koja potiče od Majskog prevrata 1903. godine, balkanskih ratova, Velikog rata, boravka u Rusiji u vreme Oktobarske revolucije, potom kao diplomate u Americi i Albaniji čuvala je posle njegove smrti (1943) porodica, sve dok je 2014. nije predala na čuvanje Gradskoj biblioteci “Vladislav Petković Dis“ u rodnom Čačku, čiji sam ja u to vreme bila direktor.

Iz te lične arhive do sada sam objavila tri knjige (oko 1.300 stranica) i oko 500 stranica u časopisima. Knjiga “U vihoru Oktobarske revolucije“ štampana je 2019. godine, druga knjiga “Kako je ubijana Kraljevina Jugoslavija (1940-1942)“ objavljena je 2021. a sada izlaze “Američke godine“ ovog oficira, diplomate i književnika. Promocija knjige je održana u Gimnaziji u Čačku, koja je izdavač knjige, 16. juna. Da ovo dragoceno štivo ugleda svetlost dana (470 strana) doprineo je Srbin iz Čikaga, Radovan Roj Dobrašinović, vlasnik kompanije “Kompas“.

Poštovani, knjigu koju sam priredila, posvetila sam Srbima u rasejanju. Ovo je svojevrstan prilog istoriji Srba u dijaspori, Srpskoj pravoslavnoj crkvi, istoriji Srbije, ali i Amerike. Pogovor o četiri velikana, Srbina u Americi, napisao je dr Vladimir Dimitrijević, publicista. S poštovanjem Danica Otašević

Mišljenja smo da bi bilo veoma važno za Srbe u Americi, da se upoznaju sa gradjom “starom“ jedan vek, pa smo zamolili gospodju Otašević da nam u serijama šalje materijal koji bi smo od sledećeg broja u nastavcima objavljivali u našem listu.


DANICA OTAŠEVIĆ

DANICA OTAŠEVIĆ

Bila je glavni i odgovorni urednik lokalnog lista “Čačanski glas“, u periodu od 1993. do 1996. godine. Direktor Gradske biblioteke “Vladislav Petković Dis“ u Čačku, glavni i odgovorni urednik svih izdanja ustanove (1998-2016): dva časopisa (književni “Disovo proleće“ i stručni “Glas biblioteke“, kao i nekoliko edicija). Penzionerske dane posvetila istraživanju zavičajne gradje gde je objavila tri knjige iz lične arhive Radoja M. Jankovića koju kao direktor Biblioteke dobija od prof. dr Vidosave Janković.

To je neiscrpni izvor informacija, višeslojna istorija čačanina koji je imao fascinantnu biografiju. Od elitnog oficira koji je prošao kroz “Majski prevrat“ 1903. godine, balkanske i Veliki rat, dve ruske revolucije, dve godine tamnovanja u Zabeli i Lepoglavi, dospeo do diplomate.