REBALANS BUDŽETA, KOSMET I ISKOPAVANJE LITIJUMA

 

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić na 79. godišnjem zasedanju Generalne skupštine UN optužio je zapadne zemlje za rušenje normi UN i kršenje Rezolucije 1244 SB UN i izjavio da u ovom momentu “za Srbe na Kosovu nema pravde“. “Kada ovde veliki lideri gorljivo i zapaljivo govore o potrebi ukrajinske slobode, o poštovanju UN i njene Povelje, rezolucija, pitam se, a što ne poštuju Povelju UN i Rezoluciju 1244 kada je reč o teritorijalnom integritetu Srbije“, rekao je Vučić. On je ocenio da Srbija uprkos svetskim poteškoćama, “izdržava u odbrani principa povelje Ujedinjenih nacija i medjunarodnog prava“.

Napomenuo je i da Srbija podržava teritorijalni integritet Ukrajine i da “nijednog sekunda to nije dovodila u pitanje, niti će“. Dodao je i da je neophodno obnoviti “urušeni kredibilitet i autoritet UN“ i zaustaviti “praksu primene duplih standarda“. “Danas u svetu svi govore o Ukrajini, niko ne sme da priča o Srbiji. I kada govore, pričaju kako ćemo mi po ruskom nalogu da povedemo rat na Balkanu i lažu sve vreme“, rekao je Vučić.

 

REBALANS BUDŽETA, KOSMET I ISKOPAVANJE LITIJUMA

 

U medjuvremenu u Parlamentu Srbije veoma burno. Višednevna sednica je počela rebalansom republičkog budžeta za ovu godinu kojim je planirano da ukupni prihodi iznose 2.173,4 milijarde dinara, što je za 6,5 odsto više u odnosu na inicijalni budžet. Vlast tvrdi da ponovo imamo rebalans budžeta zbog povećanih prihoda, što samo po sebi govori o tome da nam je ekonomija zdrava.

Opozicija oštro zamera rashode u vezi sa Ekspom, izgradnju Nacionalnog stadiona i nabavku borbenih aviona “rafal“ jer se time zanemaruju gorući problemi. Oni tvrde da će rebalans budžeta dovesti do novog zaduživanja u iznosu od osam milijardi evra i da se projekti koji se sada grade u Srbiji neće moći da se isplate na srednji rok i da se nastavlja politika neracionalne, fiskalne i ekonomske politike koja “tovari teret na ledja“ generacija koje će doći.

Polemike predstavnika vlasti i opozicije odnosile su se ne samo na raspravu o rebalansu budžeta i podnete amandmane, već i na teme mimo dnevnog reda u kojima je pominjan i klan Veljka Belivuka, ko je prodao Kosovo i Metohiju, zašto se novac iz budžetske kase troši bez javnih nabavki, kontrole i netransparentno…

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić na dnevni red parlamenta po hitnom postupku stavila Vladin predlog zakona o rebalansu budžeta, iako je predat 19. septembra, dok je predlog opozicije za sazivanje hitne sednice o litijumu predat ranije, 10. septembra. Na predlog opozije i pritiske brojnih gradjana koji su najavili okupljanje ispred Parlamenta, posle okončanja zasedanja o rebalansu budžeta, najavila je sednicu posvećenu razmatranju predloga zakona o zabrani iskopavanja litijuma, a zatim je tu odluku poništila. Pretpostavlja se da će biti i zasedanje sednice o Kosovu i Metohiji.

Jedan Srbin sa KiM je nedavno objavio zbirku aforizma u kojoj ima i vrlo potresnih: “Zašto Srbi na Kosovu ne štucaju? Zato što ih niko ne spominje.” Pošto ovo nije daleko od istine, predsednik Srpskog nacionalnog foruma iz Gračanice Momčilo Trajković sastao se sa opozicijom u Beogradu naglašavajući da je to “skup nade i hrabrenja“ srpskog naroda u njegovoj borbi za egzistencijalni opstanak. Delegaciju u kojoj je Trajković, čini Srpsko nacionalno veće Kosovo i Metohija iz Gračanice i Narodni pokret Srba sa Kosova i Metohije “Otadžbina“ iz Kosovske Mitrovice.

“Ne postoji rešenje za kosovski problem, već rešavanje, to je proces i ne prihvatamo ništa preko kolena“, rekao je Trajković. On je poručio je da je cilj skupa, da se pomogne zaustvaljanje negativnog procesa, navodeći da se sve više ljudi koji odlaze s Kosova u centralnu Srbiju, sa sobom preseljava i grobove i svojih bližnjih”.

Predsednik Srpskog nacionalnog veća Momir Stojanović je rekao da se sa tog skupa mora uputiti zahtev Ujedinjenim nacijama da se pregovori Srbije i Kosova premeste iz Brisela gde se sada vode u tu organizaciju koja je ranije radila na tome. “Iseljavanje Srba sa Kosova i Metohije posle dogadjaja u Banjskoj je intenzivirano“, upozorio je Stojanović. Naveo je i da se govori o potpisivanju temeljnog sporazuma izmedju Srpske pravoslavne crkve (SPC) i Prištine, što se slično desilo i ranije s Crnom Gorom. Rekao je da se čuje da ima pritiska na mitropolita crnogorsko-primorskog SPC Joanikija, kao egzarha Pećke patrijaršije, i na vladiku raško-prizrenskog Teodosija da potpišu takav dokument. Nekoliko govornika je takodje pominjalo SPC, tražeći da iznese stav jer je “vekovima bila čuvar srpskog naroda“.

Momčilo Trajković izjavio je neposredno uoči sastanka sa predstavnicima opozicije, da očekuje podršku za okvir nove strategije u borbi za opstanak i ostanak Srba na Kosovu i Metohiji koju će predložiti delagacija čiji je član. “Bez strategije, koja je izvorna i dolazi odozdo, ne može se rešiti problem“, rekao je Trajković za agenciju Beta, navodeći da je položaj tamošnjih Srba “katastrofalan“. On je naveo da očekuje da se na kraju formira i zajednička grupa kako bi se potpuno definisala ta strategija.


 MARIJANA MALJKOVIĆ

MARIJANA MALJKOVIĆ