REPUBLIKA SRPSKA I UKRAJINA GORUĆE TEME

Prema rečima patrijarha srpskog Porfirija, Republika Srpska je prezime za mnoge ljude koji imaju svoje ime, za mnoge pravoslavne hrišćane koji žive na ovim prostorima. Nizom manifestacija, širom sveta, Republika Srpska je proslavila 30 godina postojanja. Tim povodom Srbi u Americi okupili su se na svečanoj proslavi u Milvokiju uz prisustvo direktora Kancelarije Republike Srpske u SAD Obrada Kesića, ambasadora BiH Bojana Vujića i konzula Republike Srbije Milana Varadinovića.

 

REPUBLIKA SRPSKA I UKRAJINA GORUĆE TEME

 

Od samog nastanka do danas, R. Srpska je okružena mnogim problemima. Predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da su u BiH održiva samo rešenja koja su dogovor domaćih aktera, a sve drugo je samo eksperiment. Ona je istakla, da je najmanje što se očekuje od političkog Sarajeva to, da prestane sa destruktivnim aktivnostima prema Republici Srpskoj.

- Razlog zbog kojeg je BiH danas nefunkcionalna zemlja, ne leži u Dejtonskom ugovoru ili Ustavu koji je sadržan u njegovom četvrtom aneksu, već u gruboj i protivpravnoj reviziji tog sporazuma i centralizaciji onog što je Ustav predvideo da živi i funkcioniše kao decentralizovano. To je u velikoj mjeri narušilo poverenje izmedju konstitutivnih naroda i stvorilo ambijent u kojem ono što imamo u praksi ne odgovara onome što je propisao Ustav - rekla je Cvijanović. Tromesečni pregovori o izmenama Izbornog zakona BiH završeni su bez konkretnih zaključaka i sa pitanjem – hoće li izbori u BiH u oktobru biti održani po starim ili po novim pravilima.

Produbljivanje političke, izborne i ustavne krize u BiH je neminovnost nakon propasti ovih bošnjačko-hrvatskih pregovora, pod okriljem američko-evropskih posrednika.

Nažalost nema uskoro rešenja niti dogovora, ne samo oko izbornog zakona, već ni oko bilo kojeg drugog pitanja, rekao je za “Ogledalo“ Obrad Kesić. Bošnjački političari, Izetbegović pa i drugi lideri takozvanih “probosanskih“ stranaka, ne žele da pregovaraju oko bilo čega sa predstavnicima Hrvata, pa i sa Srbima. Oni jednostavno očekuju da sve reše stranci i to u njihovu korist, to jest na štetu srpskog i hrvatskog naroda, kaže Kesić i dodaje da od tih njihovih želja nema ništa. “Niti stranci mogu, niti žele da ulaze dublje u rešavanja problema BiH. Ovi bošnjački lideri su ohrabreni sankcijama iz Vašingtona, to vide kao neku vrstu nagrade za njihovu odlučnost da ne pregovaraju. Ali već se raspoloženje Vašingtona i Brisela ponovo menja protiv njih i ove njihove opstrukcije. Ako nastave sa ovom politikom, rizikuju da ih njihovi dosadašnji partneri sa Zapada napuste i da konačno prihvate da bez iskrenih pregovara oko budućnosti zajedničke države, sve vodi u pravcu nestanka ove države“, upozorio je Kesić.

Govoreći o preglasavanju, Kesić je naveo primer Ustavnog suda u BiH: “Znamo da u velikoj meri dva Bošnjaka glasaju zajedno sa tri stranca i da uvek preglasavaju Srbe i Hrvate. Ponekad se nadje neki Srbin ili Hrvat koji zaluta iz interesa i nažalost glasa sa njima, ali to je retkost. Većinom je preglasavanje. Stranci i Bošnjaci sa jedne strane, Srbi i Hrvati sa druge. To nikako ne može da funkcioniše. Kad bi SDA i takozvane probosanske stranke mogle Hrvatima da nametnu takvo odlučivanje u celoj Bosni i Hercegovini, oni bi to sutra uradili.

Zato je donesena odluka da se R. Srpska najbolje i najefikasnije može braniti u Federaciji. Da ne čekamo mi da Bošnjci završe priču sa Hrvatima, a onda krenu punom snagom na R. Srpsku. Mnogi od vas gledaju na Hrvatsku kao na veće neprijatelje nego Bošnjake, ali realnost u BiH je takva da sada najviše ugrožavaju Srbe i Hrvate. Hrvati se nalaze u situaciji da bez R. Srpske ne mogu da opstanu. I nije to neka ljubav, ali jeste realnost. Lakše je voditi borbu za R. Srpsku u Federaciji, nego da čekamo da oni dodju i da krenu sa još žešćim napadima na R. Srpsku.“

Obrad Kesić je na osnovu svog više od deset godina dugog kontakta sa američkim političarima, naglasio da je ovo najgora ekipa koja se bavi poslom Balkana i da više liče na ekipu treće lige. “Imali smo mnogo bolje ekipe ranije, gde su bili uključeni mnogo pametniji i sposobniji ljudi. Sad je većini od njih mentalni sklop ostao u devedesetim godinama. “Prvi ključni element je, da misle da je njihov veliki uspeh sve što su postigli u devedesetim. Mnogi od njih su izgradili karijeru kao diplomate ili kao političari, na osnovu rata u Bosni i zato su emotivno vezani da sačuvaju na neki način odbranu svog uspeha, za koji misle da su postigli.

Druga stvar, oni misle da je ključni faktor nestabilnosti i ono što je bilo najveće zlo u raspadu SFRJ, srpski nacionalizam. I dalje oni gledaju na srpski nacionalizam u tom kontekstu i kažu gde god da se pojavi moraju da ga suzbiju i da ga stave pod kontrolu. Ko god se pojavi od naših političara da je imalo nacionalno orijentisan oni ga kritikuju. Ako pogledate kada im Vučić najviše smeta, to je onda kada brani R. Srpsku ili interese Srbije na Kosovu i Metohiji. Onda ga najviše kritikuju. Tako isto i u R. Srpskoj, zašto ne vole Dodika? Ne vole ga zato što on njima direktno u oči kaže: Ja sam izabran od strane moga naroda, ja sam tu da radim sve što je u interesu ovog naroda. Vi me niste doveli i niste me postavili ovde, vi služite interesima vašeg naroda. Ja hoću da živim ovde, ja nemam neki rezervni plan i hoću da pogledam svakoga u oči i da kažem da sam se borio koliko god sam mogao, radio sve ovo zato što verujem. A to Amerikancima naravno ne odgovara.“

 

REPUBLIKA SRPSKA I UKRAJINA GORUĆE TEME

 

Politika Zapada je gušila prvih deset godina R. Srpsku ekonomski, nije im dozvoljavala razvoj. Dodik, kada je tek došao, slobodno mogu da kažem, bio je naivan i verovao je Zapadu, ali kada se uverio on je krenuo suprotnim putem“, rekao je Kesić.

Uporedjujući odnos predsednika Srbije sa R. Srpskom, on smatra da je Aleksandar Vučić jedini imao iskren odnos, dok ostali nisu, posebno Boris Tadić nije imao fer i korektan odnos. Govoreći o aktuelnoj situaciji sa Ukrajinom, Kesić je upozorio da smo već ušli u eru novih hladnih ratova. SAD i Zapad su pokrenuli dva hladna rata. Jedan protiv Kine, a drugi protiv Rusije. Ovaj drugi trenutno preti da se pretvori u otvoreni sukob i moguće je, iako niko to ne želi, da kliznemo u pravi rat u Ukrajini.

Na tribini u domu Srpske Narodne odbrane u Čikagu Kesić je naglasio da ga ova situacija, nažalost, podseća na ono što je učio na magistarskim studijima o tome kako je počeo Prvi svetski rat.

“Niko u tom momentu od velikih lidera nije želeo takav rat, ali svi su se, zbog sujete i poteza koje su vukli, na neki način našli na putu, gde je jedini izbor bio rat. I mi smo se sada u mnogim stvarima našli u sličnoj situaciji, gde su zapadne zemlje, pogotovu Amerika, krenule putem konfrontacije i u retorici. Ukrajinci u poslednjih nekoliko dana sami priznaju, da Amerikanci opisuju mnogo dramatičniju situaciju nego što je u realnosti, i da time stvaraju okolnosti da nema izlaza osim da neko bude poražen. A to je vrlo opasna igra kada uzmemo u obzir koliko su vojno moćni i Rusija i NATO snage. Ako oni udju u konfrontaciju, može lako jedna varnica da zapali ne samo Ukrajinu nego ceo region tog dela Evrope.“

Prema Kesićevim rečima, svaka evropska zemlja sada mora da pokaže zrelost i da proceni da li je ovo njima u interesu. Sada vidimo da Vašington, koji je uvek nekako drugačiji od ostatka Amerike, ne može da prihvati da Nemačka ne podržava zajednički stav NATO-a i da ne vidi istu dramatičnu situaciju kao što je oni opisuju. Vašington smatra da ako se sada pokaže nejedinstvo, da će to dovesti do rasturanja NATO saveza, pa non-stop vrši veliki pritisak ne samo prema Nemačkoj, nego prema svakoj zemlji koja neće da pokaže to jedinstvo. Tako u njihovim očima i predsednik Hrvatske Zoran Milanović radi u korist Rusije.

“A u suštini ako pogledamo ozbiljnije situaciju, onda vidimo da Nemačka vodi odgovornu politiku koja je najbolja politika za sopstvene gradjane. Naime, njima ne odgovara bilo kakav veći sukob sa Rusijom, ako ništa drugo, zato što je Nemačka energetski zavisna od Rusije, pa ne mogu da prihvate da je Ukrajina najvažnije pitanje za Evropu i Ameriku i da je mnogo važnije od njihovog nacionalnog i državnog interesa,“ zaključuje direktor Kancelarije Republike Srpske u SAD i politički analitičar Obrad Kesić.