REPUBLIKA SRPSKA NIJE SAMO DODIKOVA

Talas promena proširio se iz Crne Gore u Bosnu i Hercegovinu gde su održani sedmi lokalni izbori od Dejtonskog mirovnog sporazuma. Predsednik SNSD-a Milorad Dodik izgubio je Banjaluku i Bijeljinu, a sa druge strane, predsednik Stranke demokratske akcije Bakir Izetbegović izgubio je Sarajevo.

Rezultati lokalnih izbora u Republici Srpskoj pokazali su da definitivno postoji nezadovoljstvo gradjana trenutnom vlasti na čelu sa SNSD čiji je predsednik Milorad Dodik. Gradjani su kaznili SNSD, pre svega u Banjaluci, gde je pobedu za gradonačelnika odneo Draško Stanivuković, kandidat opozicione Partije demokratskog progresa (PDP), i tako posle 22 godine skinuo SNSD sa mesta gradonačelnika u najvećem gradu Republike Srpske.

SNSD je poražen i u Bijeljini gde su podržali Miću Mićića, koji je 15 godina bio gradonačelnik ovog grada. Pobedu je ispred SNSD odnela Srpska demokratska stranka (SDS), čiji je Mićić bio višegodišnji član, ali ih je napustio prošle godine. Ipak, iako su SNSD i Milorad Dodik doživeli jake udare u Banjaluci i Bijeljini, gledajuć i brojke, ova stranka je ubedljiv pobednik lokalnih izbora u RS, jer je dobila načelnike i gradonačelnike u 41 opštini, od ukupno 64. To je za jednu opštinu više nego na izborima pre četiri godine. Takodje, SNSD je prvi put pobedio u Prijedoru, gde je decenijama suvereno vladao Demokratski narodni savez.

Politički analitičari tvrde da je SNSD doživeo poraze u Banjaluci i Bijeljini, jer je gradjanima dosadila politika kupovine političara, poslanika, načelnika i gradonačelnika, a u svemu deo odlazi i na otvoreni sukob Dodika sa Nenadom Nešićem, predsednikom Demokratskog narodnog saveza (DNS). Naime, DNS je doskora bio najverniji partner SNSD, ali zbog sukoba na relaciji Dodik-Nešić, DNS je okrenuo ledja SNSD i odlučio da gleda sebe, a Nešić je čak pozvao dva dana pre izbora članstvo da podrže opozicione kandidate.

“U Bijeljini je narod poslao poruku da se ne može trgovati njihovom voljom. Na ovom primeru je dosadašnja politika Milorada Dodika pretrpela potpuni poraz. Još jedna strateška greška Dodika je u velikoj meri dovela do poraza, a to je njegov napad na DNS mesec dana pre lokalnih izbora. Mislim da Dodik nije očekivao da će DNS izaći iz koalicije, a upravo to se dogodilo i to je bio tas na vagi koji je dobrim delom uticao na ovakve rezultate“, rekao je, za “Novosti“, Velizar Antić, politički analitičar. Samo pre nekoliko meseci, za Dodika je u Narodnoj skupštini Stanivuković bio “politič ko nedonošče, pobačaj, umišljen, bolesno ambiciozan, manipulator, šarlatan“. “Tvoje pobede nema ni na vidiku. Jadna je Banjaluka koja bi glasala za ovakvog šarlatana“, rekao je Dodik 7. septembra u parlamentu Srpske.

Dodik je ipak priznao izborni poraz, ali je i zapretio da će entitet Republika Srpska prekinuti “sve investicije“ u Banjaluci. “Mislim da je važno da govorimo jasno. On ima svoje nadležnosti i predstavlja grad, neka se šepuri i radi. Rekao je da će djaci i penzioneri dobiti besplatan gradski prijevoz. Neka predlož i, podržat ćemo, ali hajde da vidimo kako će to finansirati. Kako će finansirati gradsko grijanje koje smo mi svake godine subvencionirali. Zašto bi to radila Republika Srpska? Imamo i druge opšine koje treba pomoći. Prekinut ćemo sve investicija sa nivoa RS“, poručio je Dodik. On je naglasio da neće podržati novog gradonačelnika, te da će u prvoj godini tražiti njegovu smenu.

Sa druge strane, novoizabrani gradonačelnik Stanivuković poručuje: “Razvijaćemo ovaj grad kao otvoren, prijateljski, ljudskog lica, čiji će simbol biti čovjek, njegova porodica i uvijek ćemo ulagati u privredu i poticaje kako bi svaki čovjek imao priliku za posao. Ovo će biti grad u kojem ćete moći i morati napredovati bez članske karte. Vjerovaćete u konkurse i institucije, radićemo pošteno. Našom pobjedom Banjaluka nije PDP-ova, a pogotovo ne SNSD-ova, biće uvijek banjalučka.“

 

STUDENT U STOLICI GRADONAČELNIKA

 

STUDENT U STOLICI GRADONAČELNIKA

Draško Stanivuković, član PDP, postao je sa 27 godina najmladji gradonačelnik Banjaluke u istoriji, pobedivši aktuelnog gradonačelnika Igora Radojičića. Stanivuković je još uvek student, na trećoj je godini ekonomije, ali i poslanik u Narodnoj skupštini RS. Poručio je da će fakultet završiti kad postane gradonačelnik.

Političku karijeru započeo je još u 18. godini, ali prvi uspeh je zabeležio 2016. Godine, kada je izabran za odbornika u Skupštini Grada Banjaluka, čime je postao najmladji odbornik u istoriji lokalnog parlamenta. Na opštim izborima 2018. se kandidovao za Narodnu skupštinu RS, i sa skoro 20.000 glasova dobio mandat poslanika u NS RS. Osvojio je pojedinačno najveći broj glasova od svih kandidata za narodne poslanike u RS.

Draško je u parlamentu RS najglasniji kritičar aktuelne vlasti na čelu sa Miloradom Dodikom. Burne rasprave izmedju njih dvojice su već postale kultne, a na jednoj od sednica došlo je i do fizičkog napada na Stanivukovića kada ga je ošamario ministar unutrašnjih poslova RS, Dragan Lukač. Stanivuković je poznat u javnosti po čestim ukazivanjima na probleme gradjana. Deo je gradjanskih okupljanja, a i sam je bio inicijator nekolicine. Dolazi iz imućne porodice. Ime je dobio po stricu koji je ubijen u ratu kao vojnik Vojske RS.

 

POSLEDNJI DJUKANOVIĆEV ČIN PREMA SRBIJI

Loši odnosi dve bratske zemlje Srbije i Crne Gore kulminirali su tri dana uoči formiranja nove vlade, kada je neočekivano Crna Gora odlučila da ambasadora Srbije u toj zemlji proglasi personom non grata. Naime, Ministarstvo spoljnih poslova Crne Gore proglasilo je ambasadora Srbije u Crnoj Gori, Vladimira Božovića, za personu non grata i zatražilo da napusti Crnu Goru. Važno je napomenuti da je ovu odluku donela odlazeća Vlada Crne Gore Mila Djukanovića, a ne Zdravka Krivokapića, koji tek treba da stupi na dužnost premijera.

 

POSLEDNJI DJUKANOVIĆEV ČIN PREMA SRBIJI

 

“Nakon dužeg i kontinuiranog mešanja u unutrašnje stvari Crne Gore, ponašanja i izjava nespojivih sa uobičajenim i prihvatljivim standardima obavljanja diplomatske funkcije, nakon više usmenih i pisanih upozorenja na neprihvatljivost ovakvog ponašanja, juče je ambasador Božović nelegalnu i nelegitimnu Podgoričku skupštinu 1918. nazvao ’oslobodjenjem’ i ’slobodnom voljom’ crnogorskog naroda, čime je još jednom, na najdirektniji način, omalovažio državu koja mu je dala diplomatsko gostoprimstvo”, navodi se u saopštenju ministarstva. Iz resornog ministarstva navode da je “neshvatljiva izjava premijerke Srbije Ane Brnabić“ koja govori da je ambasador Božović zapravo prenosio i zvanične stavove srpske Vlade, što je, kako ocenjuju, potvrda i nastavak grubog mešanja u unutrašnja pitanja Crne Gore. U diplomatskoj noti, povodom ovog čina, Ministarstvo spoljnih poslova Srbije postupilo je na recipročan način pa je proglasilo crnogorskog ambasadora Tarzana Miloševića personom non grata. Medjutim, Srbija je ovu odluku ubrzo povukla.

“Imamo ambasadora Srbije u Crnoj Gori, ali nemamo diplomatu, isto kao što vi u Srbiji nemate diplomatu već politič ara na mestu ambasadora, mi smo izmedju Srbije i Crne Gore odlučili da razmenimo na ambasadorskim mestima političare, i rezultat takvih ambasadorskih pozicija su ovakvi odnosi dve zemlje. Osobe poput karijernih diplomata imaju više takta i više gledaju u budućnost nego u prošlost“, rekao je Boris Raonić iz Gradjanske alijanse iz Podgorice za N1.

Regionalni direktor za Evropu Medjunarodnog republikanskog instituta, sa sedištem u Vašingtonu, kaže da ga nije iznenadilo pogoršanje odnosa dve zemlje posle odluke odlazeće crnogorske vlade da ambasadora Srbije u Crnoj Gori Vladimira Božovića proglasi za nepoželjnu osobu.

“Odnosi izmedju Beograda i odlazeće vlade na čijem čelu je DPS su loši već duže vreme, barem od 2016. godine. Dodatno su se pogoršali posle usvajanja Zakona o slobodi veroispovesti. Zbog toga nisam bio u potpunosti iznenadjen ovim razvojem dogadjaja“, rekao je Pol Mekarti direktor IRI za Evropu, za Glas Amerike. Odluku Podgorice da Božovića proglasi za personu non grata, Mekarti vidi kao “poslednji čin“ odlazeće vlade prema Beogradu.

“Verujem da DPS veruje da je Beograd odgovoran za njegov poraz na izborima. S druge strane, ne može se isključiti provokativan potez Beograda iza kulisa kao jedan povod“, istakao je Mekarti.

 

Vlado Georgijev

 

Jedan od poslednih poteza odlazeće crnogorske vlasti je i odluka o zabrani ulaska pevaču Vladi Georgievu u Crnu Goru, i to nakon što su u Ministarstvu unutrašnjih poslova Crne Gore ocenili da je takva odluka “pravno neodrživa i nezakonita“. Pevač očekuje da će zabrana biti ukinuta kada bude formirana nova Vlada. “Ne odustaje odlazeća vlast ni od lažnih optužbi protiv mene niti od progona Srba, neistomišljenika. Reći za mene da sam bezbednosno interesantna ličnost, u najmanju ruku je skandalozno… Očekujem da će nova Vlada biti predstavnik one prave Crne Gore, države Njegoša, Svetog Save i Svetog Vasilija, jer to su njeni temelji. Nametnuto montenegrinstvo to nije i ne može biti. Pokazao je to narod na izborima. To je jednostavno nepromenljivo. Ne mogu čak ni ovakvim postupcima menjati ono što jesam, ne mogu Srbe pretvarati u nešto što oni ne žele da budu. Ne pristaju svi da menjaju šifru svog postojanja preko noći u novocrnogorsku, montenegrinsku, ne mogu brisati istoriju”- poručuje Barba Vlado Georgiev.

 


MARIJANA MALJKOVIĆ

MARIJANA MALJKOVIĆ