Srbi u rasejanju se raduju Vaskrsu

HRISTOS VOSKRSEVeć drugi put u vreme pandemije virusa korona Srpska pravoslavna crkva u rasejanju obeležava jedan od najvećih praznika Vaskrs. SPC u otadžbinskim zemljama i rasejanju ima četrdeset eparhija i oko dve stotine i pedeset hramova, crkava, manastira, kapela, misija i skitova. 

Najviše svojih hramova Srpska pravoslavna crkva ima u prekookeanskim zemljama. Na ovom prostoru deluju šest eparhije, jedna mitrolopija i misija SPC sa oko 180 pravoslavnih institucija. Vaskrs se zbog vremenske razlioke od 10 sati ispred Evrope, prvo slavio u Australiji i Novom Zelandu gde Mitropolija australijsko-novozelandska ima 68 parohija, misija, skitova, crkava, manastira i crkvenih opština u svih osam australijskih država  i na Novom Zelandu. Sedište ove mitropolije SPC je u Sindeju, gde stoluje episkop Siluan.

Kako nam je javio Joca Gajskov, novinar iz Sindeja,  Vaskršnji przanici su počeli da se obeležavaju još na Veliku sredu, 28. aprila, kada je episkop Siluan bogosluživo sa sveštenstvom i vernicima u crlvi Svetog save u Grinzborou. 

“ Braćo i sestre, bez praznika Vaskrsenja Hristovog ne bismo mogli govoriti o radosti u ovome svetu; ne bismo imali blagodatno iskustvo istinske i neprolazne radosti koja se dobija životom u vaskrslom Hristu, u njegovoj svetoj Crkvi.

Svet bez Hrista, bez pobede Vaskrsenja, ne može drugo biti do dolina plača, straha i užasa! Zato, sveta Crkva u svojoj himnografiji naziva praznik Vaskrsenja – Najsvetijom Pashom, dakle, najsvetijim Prolazom i Izlazom iz surovosti palog sveta – sveta obezblagodaćenog, u svet blagodatnog svesmisla Božijeg, u svet radosti, utehe i života u izobilju”, naglasio je episkop Siluan.

Vaskršnje bogosluženje nastavljeno je na Veliki četvrtak u crkvi Svetog Vasilija Ostroškog u Langvorenu i na Veliki petak u crkve Svetog arhiđakona Stefana u Kizborou.

“Nastavljajući svoje Vaskršnje bogosluženje srpski episkop sa petog kontinenta je na Veliku subota, 1. maj u 10 časova držao Svetu arhijerejsku liturgiju u crkvi Svete Petke u Rokbenku, a 23:30 časova držao je Vaskršnje jutrenje u crkvi Svete Trojice u Bransviku. Vaskrsenje gospoda Isusa Hrista – Vaskrs, 2. maja slavljeno je u 10 časova Svetom arhijerejskom liturgijom u hramu Svete Trojice u Bransviku”, javio nam je Joca Gajeskov.

Obeležavanju pravoslavnog Vaskrsa, na koji se u srpskim hramovima širom Australije okupilo je mnogo ljudi, koji su poštovali mere zaštiti od korone virusa,  

Crveno slovo za pravoslavce je i u Vaskrsni ponedeljak, 3. maj u 10 časova: Poseta parohiji svetih Petra i Pavla u Vodongi. Episkop Siluan će po povratku u Sidnej, na Vaskršnji utorak, služiti liturgiju u crkvi Lazarici u naselju Aleksandrija.

 

Vernici u redu ispred berlinske crkve

 

  AMERIČKI VASKRS

 

Na prostori tri Amerike sa pet eparhija SPC Vaskrs je obeležen u svih 68 parohija. Eparhija istočno-američka i njen episkop Irinej sa sveštenstvom i vernicima su na Vaskrs drugog maja, u nedelju u Ruskoj crkvi u Nujorku, prvo u osam sati držali Pashalno jutrenje, a potm

u 10 sati Vaskršnju litrugiju. Danas u Vaskršnji ponedeljak držaće se liturgija Svetom Nikolaju žičkom u kapeli kancelarije SPC u Njujorku. Vaskršnji utorak će biti obeležen Svetom liturgijom u 10 sati ujutro.

„Moja porodica i ja bili smo za Vaskršnje praznike u petak, subotu i nedelju na liturgiji u crkvi Svetoga Save. Za nas je Vaskr jedan od najvažnijih verskih praznika i mi ga porodično uvek slavimo već decenijeama“, rekao nam je Aleks Mačeski, srpski počasni konzul iz Klivlenda.

Slična bogusluženja imalo je sveštenstvo sa vernicima parohije Sveti Đorđe, Leneksa, Kanzas. U Subotu i u nedelje služena je Božanstvena liturgija. A sutra, na Svetli ponedeljak, biće služena Božanstvena liturgija.

“ Ove godine Vaskršnje liturgije Srpske pravoslavne crkve u Kanadi su zbog zaštite od pandemije prenošene putem Interneta. Bila sam u poesti manastiru Milton kod Toronta. Otišla sam uveče samo da zapalim sveću. U hrmau je

dozvoljeno prisustvo samo 10 ljudi.  Svi u crkvi su nosili maske i stajati na razdaljini od 6 stopa”, javila nam je Juliojana Pandurević, novinarka iz Kanade.

Eparhija kanadska ima trideset hramova. Episkop Mitrofan je u svojoj Vaskršnjoj poslanici preko Interneta i u crkvama poručio parvoslavnim vernicima:

“ Draga braćo i sestre, Vaskrsenje je Otkrivenje. Vaskrsenje je prelazak u novi život koji je ujedno i večni božanski a i ljudski. Vaskrsli Hristos Gospod daje novi smisao čoveku i tvorevini. To je pobeda dobra nad zlom, života nad smrću. To je pobeda Boga nad satanom.

  A to i nama neka bude nepokolebiva nada u ove teške dane pandemije Kovid-19. Ova zaraza koja je došla na svet jeste zbog naših grehova. Pokajmo se! I verujmo da će dobro pobediti zlo, da će život pobediti smrt. Iako već drugu godinu proslavljamo Vaskrsenje Hristovo-Novu Pashu, u posebnim uslovima, budimo radosni”.

Manastir Milton u Kanadi

 

EVROPSKI PRAZNIK

 

U Evropi sa trideset eparhija SPC praznik

Vaskrsenja Hristovog proslavljen je u svim hrmaovima. Svečano u bilo i u Diseldorfu, centru eparhije SPC u Nemačkoj, zemlji sa najviše Srba na privremenom radu u Evropi.

“U porti sabornog hrama, u različitim terminima, služene su tri Svete liturgije, radi lakšeg sprovođenja i pridržavanja aktuelnih mera preventivne zaštite. Hramovnu portu do podneva u nedelju na Vaskrs posetilo je preko hiljadu vernika iz Diseldorfa i okoline.

Vaskršnju Svetu liturgiju služili su Njegovo preosveštenstvo episkop Grigorije i đakon Aleksandar Debeljak, drugu sveštenik Nebojša Rakić, a treću sveštenik Danilo Radmilović. Vladika Grigorije održao je praznično slovo i pozdrav na svim bogosluženjima, poželevši vernicima da u veri, nadi, ljubavi i radosti proslave najradosniji praznik milosti Božije”, rečeno nam je u Eparhiji dizeldorfskoj i sve Nemačke.

 U nemačkoj prestonici Berlinu mere zabrane kretanja u vremenu od 22 časa do 5 sati ujutru, uticale su na to da se vreme za osvećenje uskršnjih jaja dodatno prilagodi mogućnostima vernika. Korona ipak nije uspela da osujeti nastojanje naših ljudi da održe veru i običaje naših predaka, a stroge mere nisu ni malo umanjile radost obeležavanja Vaskrsenja Hristovog.

„Srbi se raduju Vaskrsu. Dece obožavaju farbanje jaja i tucanje, a mi odrasli se radujemo poroičnom okupljanju i poseti srpskoj crkvi. Ovaj praznik kao i Boži će deo našeg nacionalnog identiteta i uvek ih sa radošću proslavljamo“, rekli su nam članovi velike porodice Plavšić iz Berlina, koji se spremaju da putuju u Srbiju.

I Vaskrs u Austriji protekao je u znaku važećih epidemioloških mera i načina proslave u najužem krugu porodice. Vaskršnje liturgije su obavljene u prisustvu ograničenog broja vernika. U Sabornom hramu Sveti Sava u Beču služene su tri praznične liturgije.

U Insbruku je u subotu na nedelju u ponoć održana Sveta liturgija, ispovest i pričešće, kao i osvećenje Vaskršnjih jaja. Tokom dana u nedelju od 9,30 sati, bila je ispovest i pričešće, kao i osvećenje Vaskršnjih jaja. U nedelju u 18 sati održana je svečana Večernje bogosluženje. Danas u ponedeljak u 18 sati počelo je Sveta litrugija za Vaskršnji ponedeljak. Tako će biti i u utorak ali u 9 sati ujutro, kada će se držati Sveta liturgija za Vaskršnji utorak.

Mnogi Srbi u evrospkim državama nisu zbog mera zaštiti od pandemije koorna virusa odlazili u hramove Srpske pravoslavne crkve. Ali se nisu odrekli pravoslavnog slavlja. Nikola Todorović, srpski aktivista iz Slovenije nam je javio da je na svoj način proslavio vaskrs:

“ Ove godine na Vaskrs nisam išao u crkvu, jer je kod nas u Ljubljani padala kiša. Bio je i ograničen broj učesnika proslave Vaskrsa, koji mogu da uđu u crkvu. Lepo smo se mi porodično proveli i kod mene kod kuće sa deset članova moje familije. Upućujem vam tradicionalni pozdrav "Hristos vaskrse - Vaistinu vaskrse", pozdravio nas je Nikola Toidorović.

 

Srbi i sveštnici u crkvi Svetog-Save u Berlinu

 


Marko Lopušina

Marko Lopušina