USPESNO ZAVRSEN 8. SRPSKI FILMSKI FESTIVAL CIKAGO

Srpski filmski festival Čikago, sada već tradiconalno 8. put po redu promoviš e srpsku kulturu i identitet.

“Pored toga što promoviše srpsku kinematografiju, Srpski filmski festival Čikago predstavlja i kulturni most izmedju matice i dijaspore”, rekla je Slavica Petrović, osnivači direktorka Festivala, na konferenciji za štampu.

Na osmom Festivalu srpskog filma u Čikagu, koji je ove godine održan pod sloganom “Film je san, Festival je magija“, publika je imala priliku da tokom tri dana gleda 14 filmova – 6 filmova iz Srbije i 8 kratkih filmova srpskih autora iz rasejanja. Posle prošlogodišnje pauze, kada je festival zbog virusa otkazan, ponovo se videlo koliko su ljubitelji sedme umetnosti u Čikagu privrženi filmskim ostvarenjima iz Srbije.

 

USPESNO ZAVRSEN 8. SRPSKI FILMSKI FESTIVAL CIKAGO

 

Festival je otvorio direktor Filmskog centra Srbije, Gordan Matić, naglasivši značaj stvaralačke, kreativne energiju autora u Srbiji, bez obzira na sve probleme koji postoje, i važnost ovakvih festivala u Srbiji i dijaspori, gde je publika u mogućnosti da se upozna sa najnovijim ostvarenjima.

Posle projekcije filma “Božji čovek“, rediteljka Jelena Popović dugo je odgovarala na pitanja i komentare publike, bila je to divna razmena osećanja, razumevanja i podrške da nastavi dalje sa svojim radom. Publika je značajno interesovanje pokazala i za film “Pucnji u Marseju“, u razgovoru sa autorom Gordanom Matićem.

Na konferenciji za novinare Jelena Popović je posebno govorila o snažnoj unutrašnjoj potrebi za pravdom, praštanjem i dobrotom, glavnog junaka ove priče, Svetog Nektarija Eginskog, a to su osećanja univerzalna, dotiču se svake osobe na planeti. Goran Matić je sa saradnicima godinama istraživao arhivsku gradju o sudjenjima učesnicima atentata na kralja Aleksandra u Marseju 1934. godine. U filmu je prikazana atmosfera u sudnici, ali i opšta, konfuzna i nestabilna atmosfera u Evropi u tom periodu.

Najveću pažnju publike privukli su fimovi “Otac” reditelja Srdana Golubovića, “Božji čovek“ Jelene Popović, “Pucnji u Marseju“ reditelja Gordana Matića, dokumentarni filmovi “Makavejev – proces u bioskopskoj sali” reditelja Gorana Radovanovića, kao i film “Glumčina” reditelja Vladimira Ristića, posvećen velikom glumcu Zoranu Radmiloviću.

Prikazani filmovi pokazali su umeće, talenat, neverovatnu kreativnu energiju autora, što je publici pružilo veliko zadovoljstvo i učinilo festival veoma kvalitetnim. Potvrdjeno je da je, bez obzira na sve prepreke izazvane virusom kovid, ova vrsta prezentacije novih ostvarenja u filmskoj umetnost nastalih u Srbiji i u dijaspori, od ogromnog značaja.

Festival srpskog filma u Čikagu je od osnivanja najznačajniji kulturni dogadjaj u srpskoj zajednici u Čikagu i Americi, što se i ove godine pokazalo. Posebnu dimenziju i osveženje dali su kratki filmovi srpskih autora u dijaspori, koji su prvi put ove godine prikazani na festivalu.

Žiri Festivala srpskog filma – u sastavu Rebeka Fons, programski direktor Džin Siskel filmskog centra škole filma Art instituta u Čikagu, Džesi Sarbonie Rodrigez, nagradjivani filmski autor i muzičar, Mila Filipović, novinar, Dragica Spasojević, novinar i Slavica Petrović – dodelio je nagrade:

Za najbolji igrani filma na Festivalu proglašen je “Otac“ Srdana Golubovića. Najbolji film iz dijaspore je “Božji čovek“ Jelene Popović. Rediteljsku nagradu poneo je Srdan Golubović, kao najbolji glumac proglašen je Goran Bogdan za glavnu ulogu u filmu “Otac”, najbolja glumica je Andjelka Prpić. Za najbolje umetničko dostignuće i doprinos očuvanju srpske tradicije i kulturenagradjen je autor Gordan Matić za film “Pucnji u Marseju”. Od dokumentarnih filmova iz Srbije nagradu je poneo “Makavejev – proces u bioskopskoj sali” reditelja Gorana Radovanovića. Dokumentarni film iz dijaspore “Iza vrha” Aleksandra Jovića proglašen je najboljim u ovoj kategoriji. Za najbolji kratki film nagradu je dobio film “Tuga”, a njegov protagonista, Radoje Čupić, osvojio je nagradu za najbolju ulogu. Dragica Spasojević

 


 

Dragica Spasojevic