
Kao što se očekivalo, Donald Tramp je odlučio da kadrovski pomogne Srbiji. Američkog Srbina proglasio je za diplomatskog predstavnika, a drugog Srbina priprema za predsednika srpske vlade.
Piše: Marko Lopušina
Marko Mark Brnović novi je ambasador SAD u Srbiji. Tako je odlučio predsednik Donald Tramp.
Njegova ekselencija je rođen 1966. u Tusonu. Prvo je progovorio srpski, potom engleski.
– Ja sam veoma ponosan na moje etničke korene. Porodica mog oca je došla iz Crne Gore, a Brnovići su pleme iz Lješke nahije. Porodica moje majke je došla iz Dalmacije (Split) i ja sam pravoslavni Srbin po veri! Moja žena i ja smo se venčali u crkvi u Finiksu u kojoj su krštena i naša deca – kaže o sebi Marko Brnović.
Prošle nedelje nam je u Beograd američki predsednik poslao sina, pre toga građevinare da premere placeve za tri Tramp hotela. A potom je, verovatno na američki mig, predsednik Srbije najavio da ima tri imena za premijera Srbije, a sva trojica su američki Srbi.
U pitanju su bili Branko Milanović, Desko Nikitović i Ivan Trifunović iz Pupin inicijative iz SAD. Branko Milanović i Ivan Trifunović su se već javno ogradili od Vučićeve kandidature.
Mediji navode da najveće šanse ima Desko Nikitović iz Čikaga, jer se viđao sa sinom američkog predsednika Donalda Trampa.
Sada je lopta u beogradskom dvorištu i očekuje se reakcija Aleksandra Vučića. Diplomatski agreman Marka Brnovića treba da prihvati predsednik Srbije.
Već pre tri meseca u javnosti se pričalo da će Donald Tramp za ambasadora SAD u Srbiji poslati američkog Srbina. Tada su pominjana imena bivšeg kongresmena Milorada Roda Blagojevića i bivšeg tužioca Marka Brnovića.
Blagojević je u međuvremenu posetio Beograd, pričao o tome kako je bio u Srbiji kada je NATO bombardovao i plakao nad stradalim ljudima. A Brnović je samo iz Amerike slao poruke da je on pravoslavni Srbin.
Može se jasno reći da je Tramp izabrao Marka Brnovića za diplomatskog predstavnika u Srbiji jer je bivši tužilac države Arizona republikanac. Rod Blagojević je bivši osuđeni američki političar i po svojim izjavama previše blizak Srbiji i njenom predsedniku.
– Mark je ponosni veteran Nacionalne garde vojske, a ranije je bio državni tužilac Arizone. Kao sin izbeglica koji su pobegli od komunizma, Mark će biti snažan zagovornik slobode i uvek će Ameriku stavljati na prvo mesto. Čestitke, Mark! – poručio je Donald Tramp prilikom imenovanja na svojoj društvenoj mreži.
Tek sledi administrativna i diplomatska procedura u Vašingtonu za imenovanje Marka Brnovića za Njegovu ekselenciju ambasadora SAD.
Kako američki mediji javljaju, Brnović je advokat, veteran Nacionalne garde i tužilac. Bio je kandidat za američki Senat. On je Srbin koji je godinama unazad obavljao najznačajniju i najdužu političku funkciju u Sjedinjenim Državama. Kao republikanac je 2015. došao na mesto generalnog tužioca Arizone, gde je ostao sve do 2023. godine. Reizabran je 2019.
Brnović je pokrenuo istragu o izbornoj prevari 2020. godine i tužio Džoa Bajdena zbog vakcina za kovid.
Kao Amerikanac prve generacije, čiji su roditelji došli iz komunističke Jugoslavije, Brnović često ističe da je govorio srpskohrvatski pre nego što je naučio engleski.
Govori da se drži poslovice “samo sloga Srbina spasava” i da veruje da njegov narod samo ujedinjen može da se nosi sa svim izazovima. Ima 59 godina. Oženjen je i otac dvoje dece – priča nam Gradimir Marković, naš čovek iz Čikaga.
Ambasadorova žena, Suzan Brnović (56), započela je svoju pravnu karijeru radeći kao tužilac u Tužilaštvu okruga Marikopa. Dana 23. januara 2018. godine, tadašnji predsednik Donald Tramp nominovao je za mesto u Okružnom sudu SAD za Distrikt Arizona.
Marko Brnović će na mestu američkog ambasadora u Beogradu zameniti Kristofera Hila, koji je bio diplomatski izaslanik SAD do januara ove godine.
Istovremeno je iz Beograda javljeno da će novi srpski ambasador u Vašingtonu biti Dragan Šutanovac, bivši funkcioner Demokratske stranke i prijatelj Marka Đurića.
Srpski ministar diplomatije najavio je da će tokom 2025. godine Republika Srbija otvoriti dve nove diplomatske misije u SAD – Generalni konzulat u San Francisku i Generalni konzulat u Majamiju.
Može se dogoditi da novi srpski generalni konzuli budu američki Srbi. To je već jednom bila praksa kada je Kongres srpskog ujedinjenja predložio svog člana Deska Nikitovića za generalnog konzula u Čikagu.
Skoro tri decenije kasnije Desko Nikitović se pominje kao mogući kandidat za novog premijera Srbije.
Desko Nikitović iz Čikaga rođen je 1960. godine u Arilju. Završio je Pravni fakultet u Beogradu 1989. godine. Aktivno se zalagao za demokratizaciju Srbije kroz učešće u opozicionom pokretu od 1987. do 1990. godine. Emigrirao je u SAD 1990. godine, gde živi poslednjih 35 godina.
Setimo se da je iz dijaspore Jugoslaviju vodio Milan Panić iz Kalifornije, a Ministarstvo emigracije dr Radmila Milentijević iz Njujorka. I da je Miroslav Majkl Đorđević iz San Franciska bio predlagan za predsednika Vlade Srbije.
Milan Panić je mason, milijarder i bivši premijer SRJ (1992–1993), a bio je i kandidat za predsednika Srbije 1992. godine. Radmila Milentijević je bila ministarka informisanja, dijaspore i bez portfelja u više vlada. Miroslav Majkl Đorđević bio je najpoznatiji srpski lobista u SAD.
Možda će upravo Desko Nikitović ili Branko Ružić biti novi premijer Srbije, uz sugestiju američkog predsednika Donalda Trampa.